Elinizden arkadaşlarınızın önerdiği diyet listelerini düşürmüyor, üstelik buna rağmen tartıda gördüğünüz sayıdan hiç memnun kalmıyorsunuz... Veya verdiğiniz kiloları kısa sürede fazlasıyla geri alıyorsunuz... Siz gün boyunca yarı aç dolaşırken, bazı kadınların hiç diyet yapmadan uzun yıllar boyunca formlarını korumasının bir sırrı olmalı... Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu İnce, sürekli formda olan kadınların bazı basit kurallara sürekli dikkat ettiğini söylüyor. İşte onlar gibi olmanın 'büyülü sırları':

SIK VE AZ AZ YİYORLAR

Metabolizmayı iyi çalıştırmak için aç kalmamaya özen gösterin. Bunun için günde üç ana öğün üç ara öğün yapın. Böylece aç kalmadan metabolizmanızı çalıştırın.

YAĞLI BESİN YEMEYİN

Yağlı besinlerden uzak durmaya özen gösterin. Yağ ve karbonhidrat miktarı yüksek olan gıdalar, hızlı bir şekilde acıkmanıza da neden oluyor.

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKS

Patates, pirinç pilavı, beyaz ekmek ve bal gibi kan şekerini hızla yükselten ve ani iştah artışına neden olan yüksek glisemik indeksli besinlerden kaçının.

PİŞİRME ŞEKLİNE DİKKAT

Kızartmaları ayda bir ya da iki ile sınırlandırın. Bunun yerine formunuz için; haşlama veya fırında pişirme şekillerini tercih edin.

ÇORBA VE SALATA YİYİN

Yemekten önce yenen çorba veya salata açlık hissini azaltır. Böylece ana yemeğin daha az yenmesini sağlar. Tabii ki kremalı ve yağlı çorbaları tercih etmemek önemli.

DENGELİ BESLENİN

Her besin grubunu eşit olarak tüketmek, formda kalmak için önemli! Hiçbir şeyden fazla tüketmezseniz, vücudunuzun da dengesini bozmamış olursunuz!

İÇECEKLER

İçecekler,kalori yönünden besinler kadar tehlikelidir. Alkolden ve asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor.

ÖĞÜN ARALARI ÇOK ÖNEMLİ

Atıştırmalıklara dikkat: İki saatte bir ara öğün yapmaya çalışın. Ara öğünlerde bir porsiyon meyve, bir bardak süt ya da ayran; yaklaşık 10 kuruyemiş, tok kalmanızı sağlar. Bir anda acıkıp aşırı kalorili şeyler tüketmezsiniz!
Dışarıda yemek: İş yemekleri, davetler ve dışarıda çıkılan yemek; ciddi birer sınav! İlk olarak kızartmalardan ve soslu yemeklerden uzak durmanız gerikyor. Salataya yönelmek sizi ekmek yemekten korur!

DÜZENLİ SPOR YAPIN HAFTADA BİR TARTILIN

Düzenli spor yapın: Düzenli olarak spor yapmak; kilo vermenin yanı sıra sıkılaşmaya ve formda kalmaya yardımcı oluyor. Formda olan kadınlar da, ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar, haftanın en az iki günü spor yapmayı asla ihmal etmiyorlar.
Haftada bir tartılın: Kilonuzu düzenli olarak takip etmek, size ciddi bir motivasyon sağlar. Unutmayın, aldığınız bir ya da iki kiloyu bile göz ardı etmemek gerekli! Her zaman aynı saatlerde tartılmaya dikkat etmeyi de unutmayın.
Bol bol su için: Vücudu bir kap gibi düşünürsek, bu kabın yüzde 60-70'ini su oluşturur. Su içmeye önem verilmediği takdirde, vücuttaki yağ miktarı artıyor. Zayıf kadınlar, bu yüzden günde 10-12 bardak su içmeyi asla ihmal etmiyor.