Gündelik yaşantımızda rutin olarak farkında olmadan yaptığımız bazı eylemler aslında zannettiğimizden daha zararlı. İlk bakışta sorun yokmuş gibi görünse de zamanla olumsuz etkileriyle karşılaşabiliyoruz. İşte sıklıkla yaptığımız hatalar.

Bilgisayar başında otururken yüze dokunmak

Çenenizi kolunuzla desteklemek yavaş yavaş hipoid kemiğin yerini alır ve kan dolaşımını bozar. Ayrıca kirli ellerle yüzünüze dokunmanız cilt sorunlarına yol açabilir. Sivilce, siyah nokta oluşumu artar. Uçuğa yakalanma riski %80 artar.

Bacak bacak üstüne atmak

Bu oturuş, kan akışının bozulmasına neden olur. Sırt , bel ve genital organlarda ağrı yapar.

Duştan sonra saçları fırçalamak

Duştan sonra saçları fırçalamak, en yaygın eylemlerden biridir. Ancak saçlar için çok zararlıdır. Bunun nedeni, ıslak saçların kuru saçlardan daha hassas olması ve tarama esnasında kırılmasıdır. Saçınızın güzelliğini korumak için, havluyu ovmak yerine doğal olarak kurutun. Saçınız tamamen kuruyunca, kökten uca doğru tarayın.

Sakız çiğnemek

Sürekli sakız çiğnemek, ağız kenarlarında kırışıklıklara neden olur. Ünlü dermatolog Joel Schlessinger, sakız çiğnemek yerine ağzı ferahlatacak şekerlemeler veya gargara benzeri farklı alternatiflerin kullanılmasını öneriyor.

Aşırı sıcak suyla banyo yapmak

Çok sıcak suyla banyo yapmak gevşemenizi sağlıyor olabilir. Ancak cilt için yararlı değildir. Sıcak su, güneş yanığı gibi doğal dengeyi bozuyor. Ciltte tahriş, kuruluk, enfeksiyon ve kaşıntıya neden oluyor. Dermatologlar, suyun sıcaklığını düşürerek, banyo yapma süresini kısaltmayı, duş aldıktan sonra nemlendiriciyi kullanmayı ve yumuşak duş ürünlerini seçmeyi tavsiye ediyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.