Dünyada yüzlerini tıraş eden sadece erkekler değil. Kadınlar da var ve bunun tek sebebi istenmeyen tüyleri yok etmek değil. Kulaktan dolma efsaneyi bilmeyenler olabilir. Ciltlerinin güzleliğini sağlamak için Hollywood'un ünlü isimleri Elizabeth Taylor ve Marilyn Monroe'nun herkesten saklayarak yüz tıraşı oldukları yıllarca kulaktan kulağa dolaşan bir efsaneydi. Efsane gerçek olmasa bile bilimsel açıklamalara göre yüz tıraşı olmak cildi taze tutuyor ve bu yöntem kadınlar arasında hızla yaygınlaşıyor.

İşte yüz tıraşının faydaları...

İstenmeyen tüylerden kurtarıyor

Yüz tıraşı olan kadınların ilk sebeplerinden biri istenmeyen tüyler. Ağda, ip gibi yöntemlerden oldukça sıkılan kadınlar yüzlerini de tıraş ediyor.

Japonya'da yüz tıraşı oldukça popüler

Japon kadınları arasında yüz tıraşı oldukça popüler. Hatta buna özel bir isim de vermişler: Kao Sori. Japonya'nın birçok yerinde Kao Sori salonları kadınların hizmetinde. Özel olarak bu hizmeti almak için yanıp tutuşan kadınlar, kendilerini hemen bir salona atıyor.

Ölü derilerden kurtulmanızı sağlıyor

Yüz üzerindeki ölü derilerden kurtulmanızı sağlayan yüz tıraşı, cildin yenilenmesini oldukça hızlandırıyor. Kadınlar bu yüzden de tıraşa merak salmış durumda.

Siyah noktalardan arındıryor

Yüz tıraşı gözenekleri açarak daha temiz bir cilde sahip olmanıza ve hatta daha rahat makyaj yapabilmenize de imkan sağlıyor.

Tüyleriniz sertleşip siyahlaşmaz

Erkeklere göre kadınların yüz tüyleri aynı şekilde sertleşip kalınlaşmıyor. Yani yüz tıraşı olduğunuzda kısa süre sonra bir erkek sakalına sahip olmanız mümkün değil.

Yaşlanmayı geciktiriyor

Uzmanlara göre yüz tıraşı esnasından kolajen üretimi artıyor. Yani kolajen üretimi, cildinizin yaşlanmasını geciktiriyor. İngiltere'de yapılan araştırmalara göre gerçekten de yüz tıraşı olmak, cildi taze tutuyor. Bu yüzden de aynı yaştaki yaşlı erkek ve kadınlar arasında, erkeklerin cildi daha sıkı durmakta.