Yoğun çalışma temposu, günümüz insanını uykusuz bırakıyor. Sabah erken başlayan iş, akşam sosyal vakitler derken yatağa geç girip, günlük birkaç saatlik uykuyla zaman geçiriliyor. Uyku, sağlıklı bir beden ve ruh için en önemli maddeler arasında sayılıyor.

Uykusuz kalındığında ne olur?

- Hastalanırız. Bağışıklık sistemimiz doğrudan uyku ile alakalıdır ve uyku eksikliği vücudumuzun hastalıklarla karşı savaşmasını zorlaştırır.

- Mantıklı düşünemeyiz. Özellikle hızlı ve ani kararlar verirken eğer uykusuzsanız yanlış yapabilirsiniz.

- Günde 5 saatten az uyuyorsak kilo alıyoruz.

- Cilt sağlığımız bozulur. Kırışıklıklar , kılcal damarlar, yaşlanma noktaları ve sivilceler ortaya çıkar ve vücut genel olarak daha çabuk yaşlanır.

- Kalp hastalıkları riski artar.

- Kanser riski artar.

- Cinsel sağlık bozulur. Bir hafta boyunca günde 5 saatten az uyursanız, testosteron seviyeleri düşer ve cinsel hormonlar% 15 oranında azalır.

- Unutkanlık başlar. Uyuduğumuzda, beynimiz çalışmaya ve bilgileri düzenlemeye devam eder. Uyku eksikliği, beynin bu işlevini yapması gereken zamandan mahrum bırakır.

Bu konuda ne yapabiliriz?

Tek bir çıkış yolu var. Daha fazla uyumak. Eğer sabahın 7'sinde kalkmanız gerekiyorsa, 11'de yatmanız gerekir.

- Aynı saatte yatmayı öğrenin. Her gece, hatta hafta sonları aynı saatte yatmayı öğrenin. Vücudunuz ona alışacak ve her zamanki zaman uyumak isteyecektir. Aynı zamanda uyanmaya da alışacaktır.

- Temiz hava alın. Uykudan önce 15 dakikalık bir açık hava yürüyüş yapın yada odanızı havalandırın. Daha rahat uyuyacaksınız.

- Gün boyunca daha fazla hareket edin. Fiziksel yorgunluk uykunun en iyi motivasyonudur.

- Endişelerden uzak durun. Mümkünse, tartışmaya ve çok derin bir şey almamaya çalışın. TV'yi çok fazla izlemeyin veya haberleri okumayın.

- Uyumadan hemen önce yemek yemeyin. Sindirim, uykunuzla savaşan aktif bir süreçtir. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemiş olun.

- Akşamları kahve içmeyin. Aynı şey yeşil çay, enerji içecekleri ya da kafein içeren herhangi bir şey için de geçerli. Ve tabii çikolata.

- Sadece iş yerinde çalışın. Ev, dinlenme ve rahatlama yerinizdir. İş görüşmeleri ve mailler ertesi sabahı bekleyebilir.

- Akşam rahatlayın. Sıcak bir banyo yapın, kitap okuyun ve dinlenin.

- Vücudunuza uyku sinyalleri verin. Dişlerinizi fırçalayın, kreminizi sürün, pijamalarınızı giyin. Bu ritüeller uykuya geçmenizi kolaylaştıracaktır.