Herkesin mutfakta duruşu başka tabii. Ancak yine de sağlık söz konusu olduğunda yapılması gerekenler var. Yani zeytinyağlı taze fasulyenin tarifi elden ele minik dokunuşlarla değişse de, yediğimiz yiyeceklerin yıkanıp yıkanmaması gerektiği konusu sağlık koşullarına göre değişkenlik gösteriyor.

Elbette temizlik denince hepimizin aklına ilk olarak su geliyor. Anca bir de yediğimiz yiyeceklerin içeriğindeki mineraller, vitaminler, bakteriler var… O zaman en çok tükettiğimiz yiyeceklerden hangilerini yemeden önce kesinlikle yıkamalıyız ya da hangilerini asla yıkamamalıyız bir bakalım.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Et ve tavuk

Özellikle tavuk, besin zehirlenmesine en açık gıdalardan biri. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella bakterisini taşıyor. Bu sebepten tüketirken dikkatli olmalıyız. Ancak bu dikkati her aşamada göstermeliyiz. Aynı durum et için de geçerli.

Öyle ki, et ve tavuk yıkandığı zaman salmonella bakterisi elimize de bulaşabilir. Bu sebepten de asla yıkamamalı ve en kısa sürede pişirilmelidir.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Mantar

Mantar da yine zehirlenme konusunda riskli olan besinlerden. Mantarı da yıkamamalıyız ancak sebebi, suyu çok fazla emmesi. Yıkandığı zaman elastikiyetini kaybeden mantar, pişerken de koyu renkli kötü bir su salar.

Tabii bir yandan da mantarı pazardan evimize getirdiğimiz gibi de pişiremeyiz. Çözüm olarak ise temiz bir mutfak bezi ile silmeyi denemelisiniz.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Yumurta

Yumurtanın üzerinde bulunan lekeler sebebiyle kesinlikle yıkanması gerektiği düşünülür. Ancak şu bilgiyi öğrenmekte fayda var ki, bakteriler tarafından kirletilme ya da saflığını yitirmesine karşılık yumurtalara özel bir madde eklenir. Yıkandığımızdan ise bu korunmayı ortadan kaldırmış oluruz.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamaşo

Makarna

Makarna, kuşkusuz her kesimin bir şekilde en çok tükettiği yiyecek. Bu sebepten bu öneri en çok kulak verilesi. Hep bir ikilem vardır; makarna yıkanır mı yıkanmaz mı?

Hani makarna haşlanır da tencereden süzgece boşaltılıp üzerine çat diye musluk açılır ya… Hah, işte onu yapmayın. Çünkü pişirdikten sonra yıkanan makarnanın içeriğindeki tüm besinler suyu ile akıp gitmiş olur.

Bir de yıkamadan önce yıkayanlar var. Ancak bu da yanlış. Çünkü bu sefer de makarnanın nişastası ve dolayısıyla kıvamı kaybolur ve hamura dönüşür.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Konserveler

Kuşkusuz konserve besinler düşündüğümüz kadar masum değil. Ağzının kapalı olması, onun bakteri almadığı anlamına gelmez. Üretim sürecini de görmediğimizi düşünürsek, özellikle teneke konserveleri yıkayarak tüketmek daha sağlıklı.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Meyve ve sebzeler

Meyve sebzelerin dış görünüşüne asla kapılmayın. Bu besinler, satışa sunulmadan önce parlak görünüm kazanması için mumlanır. Yani tüketeceğiniz meyve karpuz dahi olsa mutlaka yıkamalısınız.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Kuru meyveler

Meyveler kuru da olsa yıkanmalı. Hatta kuruysa kesinlikle yıkanmalı. Çünkü nasıl kurutulduklarını, ne koşulda saklandıklarını asla bilemeyiz.

hangi yiyecekler yıkanmalı hangileri yıkanmamalı

Kuru yemişler

Kuru yemişler de mutlaka yıkayarak tüketilmeli. Çünkü içinde bulunan fitik asit, demir, çinko ve az miktarda da olsa kalsiyum emilimini bozar. Yıkandığı zaman da fitik asitten kurtulacaktır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.