Yaz aylarının gelmesiyle birlikte daha fit görünmek için şok diyetlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ancak Diyetisyen Sanem Apa Doğan'a göre; siz yine de yazın formda görünmek, fazla kilolardan kurtulmak için değil, yaşamınız boyunca sağlıklı olmak için kendinize özel beslenme programını uygulamalısınız. Böylece her sene dönemsel olarak vücudunuzu strese sokmaz hayatınızın her anında doğru vücut ağırlığında olmanın tadını çıkarırsınız.

İşte Sanem Apa Doğan'dan yaza girerken ağırlık kontrolü için önemli ipuçları;

- Ağırlık kaybı konusunda gerçekçi olmanız sizin uzun dönemde de başarılı olmanızı sağlayacaktır. 1 kg yağdan ağırlık kaybetmek içi yaklaşık 700 kalori harcamanız gerekir. Örneğin, siz günde ortalama 500 kalori azaltarak, haftada 0,5- 1 kg ağırlık kaybedebilirsiniz.

- Ağırlık kaybetme hızınız yavaşlasa bile motivasyonunuzu düşürmeyin. Diyetisyeninizden mutlaka yardım alın ve sabırlı olun.

- Hızlı ağırlık kaybı sağlığınızı olumsuz etkiler. Uzun süreçte aldığınız kiloları 1- 2 haftada vermeniz mümkün değildir.

- Aç kalarak diyet yapmak doğru değildir. Çünkü bu durumda metabolizma kıtlık durumuna geçer ve bir sonraki öğünde her ne yerseniz yiyin daha sonra kullanmak için yağ olarak depolar. Bu nedenle "açlık” diyetlerinden uzak durun.

- Uyku düzeninize dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın.

- Çok tahıllı, tam buğday, çavdar gibi ekmekleri seçerek tokluk sürenizi arttırabilirsiniz.

- Yeşil çay veya beyaz çay özellikle metabolizmanızı ateşleyerek kilo kaybınızın artmasına destek olur.

- Mevsim geçişlerinde ödem şikayetleri artabilir. Bu nedenle gün içinde mutlaka 2,5- 3 litre su tüketmeli ve fonksiyonel çaylardan günde 2 fincan olacak şekilde tüketimi alışkanlık haline getirmelisiniz.

- Alkol tüketimlerinize mutlaka dikkat edin. Ilımlı tüketim miktarının kadınlar için 1 kadeh, erkekler için ise 2 kadeh olduğunu unutmayın.