Yaz tatilinde yurt dışına çıkmak, yeni coğrafyalar görmek, farklı kültürler tanımak istiyorsunuz fakat pasaport ve vize işlemleri ile ilgilenecek gücü kendinizde bulamıyor musunuz? Türkiye'den vize istemeyen ülkeleri tercih edebilirsiniz. Pasaport ve vize işlemleri zaman alan ve masraflı prosedürler gerektiriyor. Fakat Türkiye'den vize istemeyen birçok ülke var. 2015 yılı itibariyle toplam 81 ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor.

İşte Avrupa'dan Afrika'ya güvenle seyahat edebileceğiniz ülkeler

Sırbistan

Özellikle Sırbistan'ın başkenti Belgrad son yıllarda Türkler'in en sık tercih ettiği yurt dışı tatil rotalarından biri. Vize zorunluluğunun olmaması ve ucuz uçak biletleri bu tercihteki önemli sebeplerden.

Maldivler

Maldivler tatil yapmayı, denizi, kumu, güneşi seven herkesin hayali olsa gerek. Tropikal iklime sahip olan Maldivler, yılın her ayı yağış alıyor ancak muson yağmurlarının olmadığı Aralık ve Nisan ayları arasında seyahat edebilirsiniz.

Bahamalar

Kuzey Amerika'da Florida ile Küba arasındaki bölgede 700 adadan oluşan Bahamalar tam bir tatil cenneti. Aralık ortalarından Nisan ayına kadar turistlerin akın ettiği Bahamaların sessiz koy ve sahillerine bayılacaksınız. Akşamları festivallerle renklenen adalarda eğlencenin tadını çıkarmayı unutmayın.

Fas

Afrika'da okyanus kıyısında olan şehir yerel kültürü, doğası, plajları ve tarihi köyleriyle vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden biri.