Kafein, stres, gürültü, ışık, sıcaklık... Uyku kalitenizi etkileyebilecek çok fazla faktör var. Ve işte bu listeye eklemek için bir tane daha: Yatak odası düzeni.

Yatak odası tasarımı ve düzeni uyku kalitenizde rol oynar, ancak sadece rahat çarşafları veya odayı karartan perdelerden bahsetmiyoruz. Bazı mobilya düzenlemeleri uyku bilimi hakkında bir web sitesi olan Sleep Junkie tarafından yapılan 1000'den fazla kişinin katıldığı bir ankete göre, uyku kalitesini doğrudan etkiliyor.

En iyi uyku kalitesi için

Çalışmada katılımcılara, uyku kaliteleri ile ilgili olarak yatak odası düzenlerini sordular. Birden fazla mobilya düzenlemesi sunuldu ve katılımcılardan kendi odalarının tasarımını en iyi temsil eden tasarımı seçmesi istendi. Yüzde 75 ile en iyi uyku kalitesinin ölçüldüğü mobilya düzeni; iç duvarda ortalanmış bir yatak, bitişik duvardaki kapı, yatağın karşısında TV ve yanlara doğru bir pencere içeriyordu. İkincisi ise hemen hemen aynı bir düzendi ancak yatak odaya ortalanmak yerine bir köşedeydi.

Aydınlatma açısından düşünürseniz, bu düzenleme anlamlanabilir. Yatağınızı bir iç duvara yerleştirmek, pencerelerden ve kapılardan uzağa bakmak, dışarıdan veya koridordan gelen ışığı engelleyebilir. Yandaki pencere sayesinde ise doğal gün ışığını sabahları kaçırmak imkansız hale geliyor.

Yatak odası mobilya düzeninizi yeniden düzenleyerek, siz de bunu deneyebilirsiniz. Anket ayrıca, temiz ve düzenli yatak odaları olan katılımcıların, dağınık odalara sahip olanlara göre daha iyi uyuduğunu gösteriyor. Çünkü, dağınık bir oda strese neden oluyor ve bu da uyku kalitenizi doğrudan etkiliyor.

Son zamanlarda uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, hızlı bir yatak odası yenileme zamanı gelmiş olabilir. Tatlı rüyalar!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.