Yaşadığımızı anlamak için ne yapmalıyız

Hayat akıp gideken her şeyi kaçırıyorsak ne yapmalıyız?

Zaman hızla geçip giderken sürekli ıskaladıklarımızdan ibaret yaşayıp gidiyoruz. Dünyanın aslında ne kadar yaşlı olduğuna göreceli kavramlar yükleyip aslında bizim de yaşlandığımızı, zamanı suçlayıp kendimize ettiklerimizi görmezden gelecek pembe gözlüklerimiz var çünkü. Çünkü biz kendi mutsuzluğumuzda sızlanıp hiçbir şey yapmayan varlıklarız. İşte bu yüzden adımız insan.

Değişen ve sürekli çelişen değer yargılarımızla kendimize yarattığımız her gün geçip gidiyor. Duygularımızın bize neler hissettirdiğine aldırmıyoruz bile. 100 yıl uyuyan güzelin uyandığında neler hissettiğini dahi oturup düşündüğünde gelecek asıl mutluluk, anlamak istemiyoruz mesela.

Öyle işte, hayat akıp gidiyor biz onu güzelleştiremeden, ona dokunamadan. Peki biz ne yapalım da onu kaçırmayalım?

Önce silkelenin ve kabullenin

İnsan ne olursa olsun kendini eleştirmez ve hayallerinin ne kadarını gerçekleştirdiğini ya da istediği hayatın tam olarak hangi noktasında olduğunu bilemez. Çünkü aslında hayat kargaşasına kendisini öyle kaptırmıştır ki, hayal kurmayı unuttuğunu da fark etmez

Biliyorum siz o insanlardan değilsiniz. Zaten onlar gerçek de değiller, değil mi? Kendinize artık bunu daha fazla yaşatmayın ve aynaya daha dikkatli bakın. Zamanın yüzünüze bıraktığı çizgileri gördüğünüzde anlayın, geçen geçiyor.

Zamanı bulunduğunuz yerden yakalayın ve şöyle bir silkelenin. Sizi istediğiniz yere ancak siz götürürsünüz, unutmayın.

Zamanınızın değerini bilin

Dün hayatınızda olan insanlar bir kalp atışı yoksunluğunda nasıl da gittiler bir düşünün. Tekrar üzülmek için değil, aldığınız nefesin değerini anlamak için. Hala sahip olduğunuz zamanın size getireceklerini karşılayabilmek için.

Zamanınızı iyi değerlendirin. Maddi - manevi ihtiyaç duyduğunuz ne varsa, önce kendiniz için yapın. Ama en önemlisi, anın tadını çıkarın. Eğer bir makale yazıyor olmasaydım, bunu her maddeye inatla yazabilirdim, inanın.

Siz hayatınızın en değerlisisiniz, bunu unutmayın

Hayat size ekşi limonlar sunduğunda vazgeçmeyin. O limonları da değerlendirin ve lezzetli bir limonata yapın. Çoğaltarak ona geri verin.

Hayat oyunlar oynamayı seviyorsa bunu fark edin ve en iyi oyuncusu siz olun. Burada önemli olan oyunu kendi kurallarınızı koyarak oynamak, ki en güzel yanı da bu. Kendi hayatınızın sahibi olun ve değerinizi bilin.

Daha planlı yaşayın

Belki siz dağınık yaşamayı seviyorsunuz, bu da olabilir. Ama bu dağınıklığın için de bile kendi düzeninizi kurun. Evet, değerinizi bilin ama şımarmayın.

Sorumluluklarınızı yerine getirirken planlı olun. Zamanınız varken onu değerlendirin, ertelemeyin. Böylece işleriniz de birikmez, siz de daha rahat bir hayat yaşarsınız. Bu aynı zamanda size başarıyı da getirir, mutlaka deneyin. Hayatınızda yaşadıklarınızın da nizami bir düzende gerçekleştiğini gözden kaçırmayın.

Artık hayır demeyi öğrenin

Siz ne kadar her şeye evet diyen, kimse kırılmasın diye herkes için koşturan o kişi olsanız da aslında kimseyi mutlu edemezsiniz. Çünkü bu beraberinde memnuniyetsizliği de getirir ve yıpranırsınız.
Yapmak istemediğiniz şeylere hayır deyin, olmak istemediğiniz yerde olmayın. Bu hayat sizin, bir gaha gelme imkanınızın olmadığı şu dünyada bu kadar yıpranmayın.

Abartmayın

Yukarıda yazdığım her şeyin de uygularken bir sınıra ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kendi sınırlarınızı ve başkalarının sınırlarını iyi çizin.

Zaman zaman o çizgiden çıktığınızda korkmayı, bu sizin sadece insan olduğunuzu gösterir. Sadece yaşayın. Hayat kısa ve güzel, tadını çıkarın. Yaşadığınızı anlayacaksınız.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :