Hem sağlıklı bir sindirim sistemi hem de güçlü bir bağışıklık sistemi için binlerce dost bakterinin vücudunuzda olması gerekiyor. Günlük beslenmenize ekleyebileceğiniz doğal probiyotikler, mide ve bağırsak sorunlarınızı önler, bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, "probiyotiklerin faydaları” ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Probiyotikler sindirim sistemindeki dengeyi sağlar

Bakteri kelimesi birçok kişi tarafından olumsuz, hastalık yapan bir şey olarak algılanır. Ancak aslında bağırsaklarda bulunan bakterilerin neredeyse yüzde 85'i dost bakterilerdir. Bu dost bakteriler, probiyotiklerdir. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyi sağlar ve doğru oranda alındığı takdirde sağlıklı bir metabolizma yaratır. Sağlıklı bir bağırsak florasının olmazsa olmazları arasındadır. Ancak kimi zaman enfeksiyonlar, bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle vücuda yararlı olan bu bakteriler azalabiliyor.

En güçlü probiyotik kaynağı: Kefir

En güçlü probiyotik kaynağı kefirin her bir damlasında binlerce probiyotik; yani sağlığa yararlı bakteri bulunur. Bir gençlik iksiri olarak görülen kefir ile vücuda alınan probiyotikler; yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasını, vitamin-mineral ve aminoasitlerin emilimine kadar pek çok faaliyette önemli rol oynar. Sütün mayalanmasıyla elde edilen kefirin tadı sodalı ayrana benzer; ancak biraz daha yoğun kıvamlı bir fermente süt içeceğidir. Birçok kişi kefirin tadından hoşlanmaz. Eğer kefirin tadını sevmiyorsanız meyveli olanlarını tercih edebilir veya sevdiğiniz bir meyveyi blenderden geçirip sade kefire ekleyebilirsiniz. Kuru meyve eklemek de bir alternatif olabilir.

Keçi sütü, anne sütü etkisi yapıyor

Anne sütüne en yakın süt olan keçi sütü, zengin bileşimi sayesinde vücutta dost bakterilerin çoğalmasını sağlar. Keçi sütü içindeki probiyotiklerle bağırsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlar. Kısacası tüketilen gıdaların hazmedilmesini kolaylaştırır. Keçi sütünün içindeki kazein oranının daha düşük olması ve daha küçük partiküller yapıya sahip olması sindirilebilme becerisini artırmaktadır. Diğer sütlere göre serum protein, mineral ve kalsiyumdan biraz daha zengin olan keçi sütünden yapılan peynir ve yoğurt da beslenme planına eklenebilir.

Yoğurdunuz bol probiyotikli olsun

Mükemmel probiyotik kaynaklarından sayabileceğimiz yoğurt ve ayran da günlük beslenme planında sürekli bulunması gereken besinlerdendir. Ancak bu besinlerin pastörize edildikleri takdirde içlerindeki probiyotik miktarı belirgin ölçüde azalacağı için evde yapılan yoğurt ve ayranları tüketmek daha çok probiyotik alınmasını sağlayacaktır.

Doğal "prebiyotikler”den destek alın

Prebiyotikler; probiyotiklerin canlı ve zinde kalmaları için destek olan sindirilemeyen, karbonhidrat türü gıda bileşikleridir. Kısacası prebiyotikler, probiyotiklerin besinleri olarak görev yaparlar. Muz, soğan, sarımsak, enginar, bezelye, pırasa gibi doğal prebiyotikler beslenme planında sıklıkla yer almalıdır. Yine buğday, yulaf, çavdar, arpa gibi tam tahıl ürünleri, kuşkonmaz ve soya gibi besinlerde de doğal olarak prebiyotikler bulunur.

İyi bakterileri çoğaltmak için ne yapmalı

Eğer vücutta kötü bakteriler, iyi bakterilerden fazla olursa; vücut dengesi olumsuz şekilde değişir. Bunun için vücuttaki probiyotikleri çoğaltmak gerekir. Vücuttaki probiyotiklerin çoğalmalarını sağlamak için fermente besinlerle destek sağlamak da bir alternatiftir. Şalgam, nar ekşisi, turşu, sirke ve boza gibi fermente besinlerle de bağırsak florasındaki probiyotiklerin çoğalmasını sağlanabilir.