Sağlıkyiyecekler yemek giderek daha popüler hale geliyor. Marketlerdeki raflara baktığımızda ve yediğimiz her şeyin içeriğini incelediğimizde, hangi yiyeceklerin vücudumuz için daha yararlı, hangilerinin daha zararlı olduğunu görmek kolaydır. İşte sağlığı olumlu ve olumsuz etkileyen bazı yiyecekler.

Pirinç: şeker seviyenizi, beyin ve sinir sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Glikoz moleküllerinin hızla kana karışmasını sağlayan hızlı karbonhidratlar içerir.

Patlamış mısır: Sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan protein, altın, fosfor, demir, silikon ve magnezyum içerir. Patlamış mısırın içerdiği B vitamini de depresyon ve stresle savaşmaya yardımcı oluyor.

Ton balığı: Ton balıklarında bol miktarda cıva vardır. Özellikle sağlıklı diye sık tüketildiğini göz önünde bulundurursak vücudumuz için fazlaca hasar verici olabilmektedir. Ve vücuttaki birçok cıva hafıza sorunlarına yol açabilir. Ayrıca hormonları etkileyen ve sinir sisteminin işlevini bozan kimyasal içerir.

Bitter çikolata: Bu yiyecek damarları büyütür, beyin fonksiyonlarını uyarır ve oksijen sağlar. Beyne giden kan miktarının artması, daha dikkatli ve uyanık olunmasını sağlıyor. Çikolata, kanın pıhtılaşmasını önler. Kan dolaşımını arttırmak için birebirdir.

Yağlı peynir: Peynir, protein parçalandığında üretilen tiramin içerir. Tiramin, kan basıncını önemli ölçüde artırabilir ve migreni tetikleyebilir.

Patates: Fırında patates, beyne oksijen gönderen potasyum bakımından zengindir. B6 vitaminini bol miktarda içermektedir. Düzenli olarak patates tüketimi stres sorunlarıyla daha etkili mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Fasulye: Fitik asit içerir. Vücudunuzda fazla asit varsa, demir gibi mineralleri parçalamakta zorlanacaktır. Aşırı tüketildiğinde hazımsızlığa, şişkinlik hissine neden olabilmektedir.

Zerdeçal: Birçok antioksidan içerir ve beynin yaşlanmasına karşı savaşır. Genellikle yaşla birlikte daha da kötüleşen bilişsel işlevleri desteklerler.

Safran: Birçok mineral, B vitamini ve C vitamini içerir. Beyin fonksiyonlarını daha iyi hale getirir ve hatta bazı rahatsızlıkları bile tedavi eder.

Tarçın: Beyni daha aktif kılar, çünkü son derece önemli bileşenleri içerir. Tarçın kokusu, çok fazla dikkat, görsel hafıza ve hızlı reaksiyon gerektiren görevleri çözmemize yardımcı olur.