Theresa Rowley, 1 Ocak'ta 104. Yaş gününü kutladı. Öyle ki, Michigan'a ne zaman taşındığını dahi hatırlamıyor. Net olarak hatırladığı tek şey, 1914'te doğduğu ve buraya gelmeden önce Dakota'da yaşadığı.

Peki bu kadar zaman nasıl yaşadı; işte sırrı.

uzun yaşam sırrı diyet kola

Sır diyet kolada

Rowley, 100. Yaş mumlarını üflerken ölüp ölmediğini kontrol etti. Daha fazla yaşayacağını düşünmüyordu. Ancak şu an 104 yaşında.

Bu kadar uzun yaşamasının sırrının ise, her gün bir kutu diyet kola içekten geçtiğini düşünüyor. Diyet kola Amerika'da üretilmeye başlandığında Rowley, 68 yaşındaydı. Yani 104 yaşındaki Rowley, 68 yaşından beri diyet kola tüketiyor ve şunları söylüyor: "Diyet kolayı içiyorum; çünkü seviyorum. Çarşamba günleri alışverişe çıkıyorum ve daha fazla diyet kolaya ihtiyaç duyuyorum. Bir çanta dolusu boş kola kutum var”.

uzun tyaşam sırrı

Uzmanların görüşü ise başka

Elbette uzmanlar kolanın ömrü uzatacağını asla kabul etmiyor. Diyet kolanın uzun yaşamayı sağlaması bir yana dursun, obezite başta olmak üzere birçok kronik hastalığa sebep olduğunu açıklıyor.

En son yapılan araştırmalara göre, az kalorili içecekler ve tatlılar, diğer şekerli besinlerden daha faydalı değil. Yani kanıtlanmış somut bir bulgu yok. Sadece 104 yaşındaki Rowley Nine'nin iddiaları var…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.