Sağlıklı Yaşam

Uykusuzluğa doğal çözüm: Zerdeçal çayı

Son yıllarda ülkemizde de daha yaygın kullanılmaya başlayan zerdeçal ile hazırlanan bir çay, uykusuzluk sorunu çekenlerin imdadına yetişiyor.
13-07-2017 10:21:06 Sağlıklı Yaşam
Uykusuzluğa doğal çözüm: Zerdeçal çayı

Zerdeçal, Asya'da sıkça tüketilen fakat ülkemizde genellikle göz ardı edilen bir baharat. Oysa her geçen gün zerdeçalın sağlık açısından yepyeni faydaları keşfediliyor.

Zerdeçal'ın gücü, ana bileşeni olan kurkumin maddesinden kaynaklanıyor ve bu madde başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde kullanılıyor.

Kanserden korur

Şenpiliç 'Dengeli Beslen Hareket Geç' Proje Danışmanı Uzman Diyetisyen Olcay Barış, gün sonunda rahatladığınız bir anda ya da yatmadan önce tükettiğinizde vücudunuzu ısıtarak uykunuzun gelmesini sağlayan bir çay öneriyor. Yıldız bileşenleri kişniş tohumları, badem sütü, kimyon, hindistancevizi yağı ve zerdeçal olan bu çayı içerek, bütün sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra kanserden korumayı sağlayabilirsiniz.

Çayın içindeki diğer maddeler

Badem sütü

Çayların çoğunda süt bulunur. Badem sütünün özelliği ise laktoza tolerans göstermiyor olmasıdır. Herkesin rahatlıkla içebileceği badem sütü, kansere neden olabilen kronik enflamasyona karşı vücudunuzu koruyan anti-inflamatuar özellikler açısından inanılmaz derecede zengindir.

Kimyon

Kimyon, kansere karşı mücadelede yardımcı olan inanılmaz bir antioksidandır. Aynı zamanda demir ve magnezyum gibi önemli minerallerle doludur.

Kişniş tohumları

Küçük boyutlarına bakmayın, bu tohumlar antioksidanlarla doludur. Kimyonun kuzeni olan tohumlar, vücudunuzdaki toksinleri temizleme yeteneğiyle birlikte kanserle mücadele özelliklerini taşır. Bu tohumlar aynı zamanda bağırsaklarınızı tamamen işler durumda tutan ve enfeksiyonlar veya kanser gibi zararlı koşulları uzak tutan güçlü bir lif kaynağıdır.

NOT: Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu tohumları kullanmayın, çünkü çocuğa zararlı olabilirler.

Zerdeçal çayı nasıl hazırlanır

- 4 karabiber tanesi

- 1 fincan badem sütü (normal süt veya hindistancevizi sütü ikame edilebilir)

- 1/2 çay kaşığı zerdeçal

- 1/2 çay kaşığı soğuk preslenmiş, organik ve rafine edilmemiş hindistancevizi yağı

- 1/4 çay kaşığı kimyon

- 1/4 çay kaşığı kişniş tohumları

Yapılışı

Küçük bir tencereye kimyon, karabiber, kişniş tohumları, zerdeçal, hindistancevizi yağını ekleyin ve yaklaşık bir dakika bekletin. Sonra sütü ekleyip karışımı kaynatın. Kaynama noktasına ulaştığında 3-4 dakika pişirin, sonra bir kapakla örtün ve ocağın altını kapatın. 5 dakika kadar dilenmesini sağlayın. Ardından içindeki taneleri çıkarın veya süzün. Çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

YORUMLAR
fehmi
16-07-2017 00:31:14
"kübra" yorumuna bayıldım...
Yusuf
15-07-2017 12:28:41
Kübra hanım; ışın tedavisi ve bilumum vücudu kahreden ilaç kullanmak çok kolay siz yapmayıverin bu çaydan lütfen.
Kübra
14-07-2017 10:56:48
Tarifinizin malzemeleri ne kadar da bulunabilir şeyler. Herkesin evinde her zaman badem sütü hindistan cevizi yağı muhakkak vardır zaten. Kalmamışsa komşuda vardır. :D Şaka mısınız ya tarife bak...
YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :