Hızlı olmasıyla hepimizi cezbeden uçak yolculuğu kimilerin korkulu rüyası olabiliyor. Uçmak bir çok kişiyi tedirgin etse de istatistiklere göre dünyanın en güvenli araçlarından biridir. Ayaklar yerden kesilip yani havalanmaya başlamak, uçak fobisi olanları içinden çıkılmaz bir hale sokabiliyor. Uçak fobisini yenmenin yolları...

Psikoloğa danışın

İlk olarak bilimsel yöntemleri tercih etmelisiniz. Korkunuzun temeline inerek bu korkuyu çözmeniz mümkün. Psikolojide fobilerin çözümü için en çok kullanılan yöntem maruz bırakma yöntemi olarak biliniyor. Bir psikoloğun eşliğinde bu fobinizi aşabilir, uçak yolculuklarının avantajlarından siz de faydalanabilirsiniz.

Rahatlatıcı şeyler için

Uçağa binmeden önce sizi rahatlatacak bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ağır yemekler yememeniz tansiyonunuzun sabit kalmasını sağlamakla beraber, üzerinize sevdiğiniz ve rahat kıyafetler giyerek kedninizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Videolar izleyin

Sizin içinde bulunduğunuz durumu bir çok kişi yaşadığı için bu korkuyu aşmak adına videolar çekiliyor. İzlediğiniz videolar fobinizi yenmenizde katkıda olabilir.

Güvendiğiniz biriyle yola çıkın

Sevdiğiniz ve yanında kendinizi rahat hissettiğiniz kişilerin yanında seyahat edebilirsiniz. Gittiğiniz yerde de çok sevdiğiniz biri olursa büyük ihtimalle o yolculuk uçak korkunuzu geride bırakabilir.

Nefes egzersizleri

Nefes egzersizlerini her zaman her yerde kullanabileceğiniz gibi, uçuştan önce yoga yaparak vücudunuzdaki gerginliği atabilirsiniz. Kendinizi gözlemleyin ve korkunuzun arttığı zaman nefesinizdeki değişikliklerin farkına varın. Böylece nefesinizi düzenleyerek korkunuzu daha az hissedebilirsiniz.

Hava şartları

Uçuştan korkanlar için fazla rüzgarlı veya kapalı havalarda yolculuk etmek korkuyu daha da artırabilir. Bu nedenle fobinizi aşma sürecinde uçuşlarınızı daha güzel havalarda yapmayı tercih ederek kendinizi daha fazla korkutmanın önüne geçmiş olabilirsiniz.

Müzik

Muhtemelen müziğin iyi gelmediği bir şey yoktur. Bu durumda uçuş esnasında sevdiğiniz müzikleri dinleyin. Hatta sevdiğiniz dizilerin birkaç bölümünü telefonunuza yükleyerek seyredebilirsiniz. Cihazlarınızı uçak moduna olarak oyun oynayabilir, fotoğraf ya da videolarınızı izleyebilir ya da geçmiş mesajlarınıza bakabilirsiniz bu da uçak yolculuğunu daha kolay hale getirir.Bir yandan da uçuşta ikram edilen yiyecek ve içecekleri tadarak kendinizi evde gibi bile hissedebilirsiniz.