Günümüzde artık tüp bebek tedavisinin tamamen hastaya özel uygulandığını söyleyen Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, "Bazı hastalarda 'Konforlu Tüp Bebek', bazı hastalarda da "Doğal Tüp Bebek', 'İlaçsız Tüp Bebek' veya 'Hapla Tüp Bebek' yöntemlerini uygulayabiliyoruz. Tüm tedavilerde uygulama süresi 15 gün gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleşebiliyor. Bu nedenle günümüzde artık uzun süren, çok ilaç kullanılan ve dolayısıyla pek çok yan etki görülebilen klasik tüp bebek tedavisi neredeyse terk edilmiş durumda" dedi.

Stresin tüp bebek tedavisini olumsuz etkilediğini belirten Özörnek, "En büyük mücadeleyi stres konusunda veriyoruz. Hastalarımıza stresle mücadele etme yöntemlerini öğretiyoruz" diye konuştu.

TEKNOLOJİK İMKÂNLAR TEDAVİ BAŞARISINDA ETKİLİ

Gelişen tıp teknolojilerinden faydalanmanın gebelik şansını artıran önemli faktörler arasında yer aldığını vurgulayan Dr. Özörnek, şunları söyledi: "Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında şansı arttıran 24 sure genetik testi, bir yıldır Türkiye'de de yapılabilmektedir. Embryoscope ise döllenmiş yumurtaları 24 saat sürekli izleyebilen yeni bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde embriyo gelişiminin daha yakından takip edilmesi sağlanmış, özellikle tek embriyo transfer edilen hastalarımızda başarı şansı daha da artmıştır."