Profiterol tarifinde de kullanılan hamurdan hazırlanan tulumba tatlısını, pratik bir şekilde hazırlamak ve krema torbası ile tırtıl diye bilinen şeklini vermek oldukça kolay...

Malzemeler

2 adet yumurta
1/2 yemek kaşığı tereyağı
2,5 çay bardağı su
2,5 çay bardağı un
1/2 çay kaşığı tuz

Şerbeti için:

2 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

Kızartmak için:

2 su bardağı ayçiçek yağı

Nasıl yapılır

Tatlının şerbetini hazırlamak için; su ve toz şekeri karıştırdıktan sonra orta ateşte 10- 15 dakika kadar kaynatın. Limon suyunu da ekledikten sonra ocaktan alın ve bir kenarda bekletin. Su ve tereyağını ayrı bir tencerede, tereyağı eriyene kadar kaynatın. Kaynamakta olan suya azar azar un ekleyin ve topaklanmaması için hızlıca karıştırın. Toparlanıp, kıvam alan hamuru ocaktan aldıktan sonra soğuması için bekletin. Soğuyan hamura tek tek yumurtaları kırın ve karıştırarak hamura yedirin. Tuzu ekleyin.

Yaklaşık 2 cm. kalınlığında yıldız ucun takılı olduğu krema sıkma torbasına soğuyan hamuru alın. Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Kızgın yağa hamurdan yaklaşık 5 cm. büyüklüğünde parçalar sıkın ve renk alana kadar kızarmalarını sağlayın. Kızaran tatlıları bekletmeden soğuk şerbet tenceresine alın. Şerbetini çekmesi için en az 10 dakika kadar beklettikten sonra servis edin.

Afiyet olsun...