TRT Okul'da yayınlanacak olan "Savunuyorum” programında gençler kıyasıya yarışırken, "Bağımlılıkların oluşmasında medyanın özendirici etkisi” olup olmadığı sorusunun da yanıtını arıyor.

Yeşilay ve TRT Okul işbirliği'yle "Savunuyorum” programı başlıyor. Liseler arası münazara yarışmasıyla ekrana gelecek olan "Savunuyorum” programında öğrenciler bağımlılıklar alanında belirlenen başlıklarda kıyasıya yarışacak. Her perşembe saat 21.15, cumartesi günleri de saat 10.00'da TRT Okul'da ekrana gelecek olan "Savunuyorum” programında başlıkların birkaçı ise şunlar: ”Çevre zararlı alışkanlıkların oluşmasında etkilidir/değildir. Bağımlılıkların oluşmasında medyanın özellikle dizi ve filmlerin özendirici etkisi vardır/yoktur. Bağımlılıklar özenti ile başlar/merakla başlar. Rol modeller bağımlılığın önlenmesinde etkilidir/etkili değildir.”

"Sevgi, ilgi, bilgi eksikliği bağımlılığa neden oluyor”

Programın sunuculuğunu üstlenen Sosyal Danışman ve Aktör Haluk Piyes, gençlerin bağımlılıkla mücadelesine destek veriyor. Çok genç yaşlarda madde bağımlılığı ve şiddet karşıtı çalışmalar yapmaya başlayan Piyes; "Gençler vakitlerini spor, sanat gibi alanlarla doldurmuyor. Buna ailelerin sevgi, ilgi ve doğru bilgiyle çocuklara yaklaşmaması da eklenince boşluğu maalesef madde bağımlılığı dolduruyor” dedi. Gençlerde madde bağımlılığı ve şiddetin artacağı uyarısında bulunan Piyes, gençleri hem bilgilendirecek hem de yeteneklerini geliştirecek bu programda yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yeşilay ve TRT protokolü

Yeşilay ve TRT arasında yapılan protokol kapsamında TRT Okul'da gençleri bağımlılıklar konusunda konuşacağı ve farkındalıklarını arttıracak, konu savunması yapabilecek münazara yarışması düzenlenmesine karar verildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlediği kurada çıkan okullar "Savunuyorum” programında konularını münazara etmeye hak kazandı. Sunuculuğunu Haluk Piyes'in yaptığı program TRT Okul ekranlarında her perşembe saat 21.15, cumartesi günleri de saat 10.00'da seyircisi ile buluşuyor.