Topuklu ayakkabılar, kadınlar için vazgeçilmez. Her kadın onları sever ama bu uzun günlerde bir işkence aletine dönüştüğü gerçeğini de değiştirmiyor. Birkaç püf noktasıyla rahatça yürümeniz mümkün. İşte topuklu ayakkabılarla yürüyebilmenin yolları.

Evde kullanın

Yüksek topuklu ayakkabınızı dışarıda giymeden önce evde küçük yürüyüşler yaparak ayağınızın alışmasını sağlayın. Böylece ayakkabılarınızın açılmasını sağlar, rahat edebilirsiniz.

Küçük numara almayın

Yüksek topuklu ayakkabıların diğer modeller gibi bollaşacağını düşünmeyin. Eğer ayağınıza uygun numara yoksa ama illa o ayakkabıyı almak istiyorsanız, büyük olması küçük olmasından her zaman daha iyidir.

Kalın topuklar

İnce topuklu ayakkabılar güzel görünebilir ancak vücudu destekleyemez bu nedenle de bir süre sonra işkence halini alabilirler. Bunlar yerine biraz daha geniş topuklar seçebilirsiniz. Topuk ne kadar geniş olursa, adımlarınız o kadar kolay ve rahat olur.

Platform tabanlar

Platform tabanlı topuklular ayakuçlarındaki baskıyı oldukça azaltır. Ayaklarınız platformsuz topuklularda olduğu kadar eğim kazanmaz ama yine de görünümünüze aynı havayı katacaktır.

Bantlı olanları tercih edin

Eğer topuklu ayakkabı deneyiminiz çok fazla değilse, bilekten bantlı olanlarla yürümeniz çok daha kolay olacaktır. Bu tip ayakkabılar, ayaklarınızı korur, kaymayı önler ve ekstra destek sağlarlar.

Jel pedler

Ayakkabının içinde doğru yerlere konulan jel petler hayat kurtarıcı olabilir.

Moleskin

Moleskin, ayakkabı ile ayağınızdaki sorun yaşayan bölgeler arasında zarif bir bariyer görevi görebilecek incelikte pamuklu kadife türü bir kumaştır. Ayağınızı ağrıtan ayakkabılarınızda moleksin kullanabilirsiniz.