İpucu

Topraksız lale nasıl yetiştirilir

Saksıyla ve toprakla uğraşmak istemiyorsanız soğanlı bitkileri suda yetiştirmeniz mümkün. İşte yöntemi...
30-01-2017 12:08:52 İpucu
Topraksız lale nasıl yetiştirilir

Hem cam vazoların içinde kendine has dekoratif bir görüntü ortaya çıkarıyor, hem de çiçek açtığında evinizi rengarenk süslüyorlar.

İşte aşama aşama topraksız lale yetiştirimi...

1. aşama

Çiçekçilerde hazır satılan çiçek soğanlarından alabilirsiniz, ya da daha önce ektiğiniz çiçeklerin soğanlarını topraktan çıkarabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç için, soğanlı köklerin soğukta dinlenmesi gerekiyor. Bunun için en iyi yöntem, soğanları buzdolabında 9-10 hafta kadar bekletmek. Sizin o kadar vaktiniz yoksa, bir iki hafta dolapta soğuttuğunuz soğanları da deneyebilirsiniz.

2. aşama

Eğer tek bir lale büyütecekseniz ince uzun bir vazo şık duracaktır. Ancak daha genişçe bir vazoda birden fazla soğanı da büyütebilirsiniz. Dekoratif amaçlı kullanılan renkli taşlar ve boncuklardan dilediğinizi vazonun dibine doldurun ve soğanınızı bunun içine yerleştirin. Kökler çok fazla uzadıktan sonra taşsız bir vazoya alarak büyük resimdeki gibi görünmesini de sağlayabilirsiniz.

3. aşama

Taşların seviyesinde, soğanın kök kısmına değecek kadar su doldurun. Zamanla suyunuz azalırsa ekleme yapabilirsiniz. Sadece soğanınızı suya boğmadığınızdan emin olun.

Birkaç hafta bekleyin

Doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde vazonuzu muhafaza edin. Zamanla soğanların dibinden köklerin uzadığını göreceksiniz. Yeşil saplarla beraber çiçek filiziniz de büyüyecek ve birkaç hafta sonra rengarenk çiçekleriniz olacak...

YORUMLAR
tarkan
18-02-2017 06:57:31
bu lale değillll sümbüll
YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :