Kadınların günümüzde olmazsa olmaz iç giyimi olan sutyenin nasıl ve kim tarafından icat edildiğini merak ettiniz mi? Beden sağlığını ve kadın giyimini önemli ölçüde değiştiren sutyen, ilk olarak 1913 yılında ortaya çıktı. Bugün, çeşitli renk ve modellerde üretilen sutyenin gelişim serüveni sizler için araştırdık.

İlk sutyen

Her şey, Mary Phelps jacobs'un 1913'te yeni aldığı elbiseyle korsesi uymadığı için Fransız hizmetçisi Marie ile diktiği ilk sütyenle başladı. Jacobs birkaç arkadaşına yeni icadından hediye etmişti ki, aldığı bir mektupla kendisinden patent hakkı istendi. Kasım 1914'te patent alan Jacobs elde birkaç yüz sutyen üretti. Pazarlama sorunlarını aşamayan Jacobs patentini 1.500 dolara Warner Kardeşler Korse Şirketine sattı.

Korseden sutyene geçildi

Korseler 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa kadınının gündelik giysisiydi. 18. yüzyıldan itibaren darlaşmaya başlayan kadın elbiseleriyle birlikte giyilmeye başlanan korseler 18. yüzyılın sonlarında bir dönem terk edilse de 19. yüzyılda tekrar kullanıma girdi. Bu dönemde ilk kez göğüsleri alttan iten vreya bastıan korseler yerine üst kısmı çanak biçiminde taşıyıcı korselerin üretimi başladı. Bu dönemde Fransa'da da çeşitli sutyen biçimleri geliştirildi.

Daha rahat ve pratik

Fransa'da korse yapımcısı Herminie Cadolle 1898'de bugünkü biçimin arası olan sutyeni üretti. Kadın özgürlük hareketlerinin gelişimi, sağlık endişelerinin giyimde dikkate alınmaya başlanması ve Birinci Dünya Savaşı'nda kadınların çalışmak zorunda kalmasıyla, korse ortadan kalkmaya başlarken, daha hafif ve pratik üstlükler üretildi.

Türkiye'ye gelişi

Türkiye ye sutyenler 1960'lı yıllardan itibaren Avrupa da çalışan işçiler tarafından getirildi ve önce İstanbul ve Ankara'daki Amerikan pazarlarında satıldı. İthali yasak olduğu için sutyenler ülkeye kaçak sokuluyordu. İlk Alman ürünlerinden sonra 1970'li yıllarda Amerikan patentiyle üretim başladı. Sutyen ithalatı ise 1980'den sonra başladı. 1989'da ithalat rejimi düzenlemeleri sırasında bayan iç giyiminde gümrük oranları yüzde 20'den yüzde 10'a düşürüldü ve iç giyim sanayide üretim çeşitlendi.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.