Yemek yemek her insan için ziyadesiyle keyifli bir eylem. Gün içinde meyve, sebze, kırmız et, balık, tavuk… Damak zevkimize göre her kategoriden bir şeyler tüketiyoruz. Peki tükettiğimiz yiyecekler hakkında neler biliyoruz?

c vitamini

Portakal değil kivi

C vitamini denildiğinde ilk akla gelen meyve, portakaldır ve onu bilumum narenciyeler takip eder. Oysa kivi, C vitamini konusunda 2 kat daha zengindir.

beyaz çikolata

Bi kere o çikolata değil

Beyaz çikolata, çikolatalar arasında en hafifi olarak kabul edilir. Oysa o, çikolata bile değildir. Çünkü kakao içermez; kakao yağı içerir.

sarımsak

İşte sebep hep Sülfür

Haşlanmış yumurta proteince zengindir. Sarımsak, adeta bir antibiyotik. Bu iki besini de yemek istemememizin ise bir tek sebebi var: Koku! İşte bu kokunun da sebebi, sülfür.

kereviz

Kalori yoksunu kereviz

Kerevizin kalorisi o kadar az ki, emin olun onu yemeye çalışırken yakacağınız kalori bile daha fazla olabilir.

muskat

Halüsinasyon sebepleri

Özellikle kahve içeriğindeki kafein sebebi ile fazla tüketildiğinde halüsinasyonlara sebep olur. Kahveyle aynı şeylere sebep bir şey daha var; muskat. Her şey kararında güzel tabii.

çilek

Onu kim sevmez

Ne mi o? Tabii çilek :) Sağlığından, şifasından şüphe duymayın, sadece bir konuda "tek” oluşundan bahsedeceğim. Çilek, çekirdekleri dışarıda olan tek yiyecektir.

domates

Karakteristik domates

Domates, birçok açıdan olduğu gibi gen açısından da zengin bir besin. Düşünün ki bir domateste, bir insanda bulunduğundan daha çok gen bulunur.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.