Aşağıdaki özel yöntemler ile stor perdelerinizi kolaylıkla temizleyebilir ve stor perdelerinizi ilk aldığınız günkü kadar temiz bir hale getirebilirsiniz. Normal perdelerde ve başka güneşliklerde olduğu gibi stor perdelerde tozlanır ve kirlenebilir. Hele stor perdeleriniz beyaz, taba, veya krem renkli iseler bu toz ve kirler daha da belirgin olurlar.

Neyse ki stor perdeleri yıkamak oldukça kolay bir iştir. İhtiyacınız olan tek şey normal bir çamaşır deterjanı, bir lavabo veya küvet ile bir diş fırçasından ibarettir.

- Perdelerinizi yuvarlak mekanizma çubuğundan çıkarın.

- Küvet veya lavaboyu ılık su ile doldurun.

- Suya bir fincan çamaşır deterjanı ilave edin. Perdeelrin daha açık olmasını istiyorsanız (beyaz güneşliklerde olduğu gibi.) renk vermeyen bir beyazlatıcı kullanabilirsiniz.

- Güneşlikleri küvet veya lavaboda iki üç saat ıslatın. Eğer perdeleri lavaboda ıslatıyorsanız lavaboya rahat sığmaları için ya onları katlayabilirsiniz ya da her defada parçasını koyabilirsiniz.

- Perde üzerinde özellikle kir bulunan yerleri diş fırçasıyla hafifçe sürterek kirleri izole edin Fırçayı deterjanlı suya batırın ve gerek suyun içinde iken gerekse ıslak halde sudan çıkararak ovalayın.

- Perdeleri sudan çıkarın ve kontrol edin. Tem temiz olmadıklarını hissederseniz lavoba veya küveti boşaltıp daha sıcak su deterjanla tekrar doldurun. Perdeleri birkaç saat daha suda bırakın.

- Perdeleri kurumaları için küvetin veya lavabonun ya da duşun üzerine asın.

- Tekrar stor perdeleri mekanizmasına takın ve camınızın önüne asın.