İşverenler artık özgeçmişten çok sosyal medyada oluşturulan profilleri dikkate alıyor. Uzmanlar üniversite öğrencilerini uyarıyor: Fanatik mesajlardan ve sert politik söylemlerden kaçının.

Digital çağ, birçok alanda olduğu gibi iş dünyasındaki geleneksel yöntemleri de değiştirdi. İş başvurularında artık özgeçmişler değil, sosyal medyada oluşturulan profiller dikkate alınıyor.

İşverenler adayların sosyal medya profilini inceliyor

Yapılan anketler sosyal ağların artık işe alım süreçlerinin bir parçası haline gelmiş olduğunu gösteriyor. Örneğin, Reppler isimli bir sosyal medya görüntüleme şirketinin 300'den fazla işe alım uzmanıyla yaptığı görüşmeler sonucu yayınladığı ankete göre, işverenlerin yüzde 91'i adayların Facebook, Twitter ve Linkedln gibi sosyal medya profilini inceliyor. Bunların yüzde 69'u sosyal medyada adaylarla ilgili olumsuz verilere ulaştığı için işe almaktan vazgeçtiğini belirtiyor. Yüzde 68'i ise adayların sosyal medya profillerini uygun buldukları için işe aldıklarını belirtiyor.

İşverenler en çok adayların paylaştığı uygunsuz fotoğraflar ve yorumlar ile ayrılıkçı görüşler bildiren adayları reddettiklerini bildiriyor. Bu nedenle kariyer planlama uzmanları, özellikle üniversite son sınıf öğrencilerini sosyal medya imajlarını oluştururken çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Önyargılı görünmeyin

İnternette yer alan uygunsuz bir fotoğraf iş başvurusu yapan kişinin başka hiçbir gerekçeye gerek kalmadan elenmesine neden olabildiğini belirten kariyer planlama uzmanları Facebook ve Twitter'da yapılmaması gerekenleri şöyle sıralıyor:

-Irkçı, cinsiyetçi ya da aşırı milliyetçi gibi algılanabilecek, önyargılı olabileceğinizi düşündüren söylemlerden kaçının.

-Sigara ya da alkol kullanırken çekilen fotoğraflarınızı yayımlamayın. İşverenlerin yüzde 9'u adayları alkol bağımlısı olduğunu düşündüğü için reddettiklerini beyan ediyor.

-Üniversite ya da bölümüzle ilgili olumsuz yorumlarda bulunmamaya çalışın.

-E-posta adresiniz mutlaka isim ve soyadınızdan oluşsun. Takma isimler ya da lakaplar kullanmayın.

-Fanatik ve çok sert siyasi mesajlar vermeyin.

-Yanlış algılanabilecek semboller paylaşmayın.

Ödüllerinizi paylaşın

-Elbette bir politik görüşünüz vardır, ancak bunları yansıtırken diğer görüşlere olan saygınızı da gösteren demokratik mesajlar verin.

-Gülümsediğiniz bir fotoğrafı profil resmi yapın. Bu sizi hiç tanımayan insanlarda olumlu etki yaratacaktır.

-Katıldığınız seminerleri, spor aktivitelerini, varsa aldığınız ödülleri mutlaka paylaşın.

-Bölümünüzle ilgili kuruluşlarının sayfalarını takip edin.