Soğuk kış günlerinde başta kuş, kedi, köpek olmak üzere sokaktaki hayvanlar için yerel yönetimleri hareket geçirmenin yanı sıra, o minik canların yaşaması için sizin de yapacağınız çok küçük şeyler olduğunu unutmayın… Köpekler soğukta 17 saat kediler ise 6 saat aç kalırlarsa donarak ölürler bu soğuk kış günlerinde onlara yardım edelim. Kediler için yuva yaparken köpeklerin de soğuktan üşüdüklerini hatırlayın. Soğuk havalarda, normal beslendiklerinden daha iyi beslenmeleri onların hayatta kalması için hayati önemde olduğunu da unutmayın.

1. Su ve mama verin

Sokakta yaşayan dostlarımız, karlı ve soğuk havalarda yeterince beslenemezlerse dirençlerini kaybediyorlar. Yemek ve su koymanız, karınlarını doyururken soğuktan düşen dirençlerine de faydalı olacaktır.

Özellikle yağmur ve kar korumalı bir mama kabı yapmak onlar için çok faydalı olacaktır. Basitçe şöyle yapabilirsiniz: 5 veya 10 litrelik su şişesinin bir tarafını kare biçiminde kesin. Geniş olmasına dikkat edin ki, mamayı kolayca yiyebilsinler. Eğer hava sıcaklığı, suyun donmasına sebep olacak kadar düşükse; suya, birkaç damla zeytinyağı damlatmayı unutmayın.

Yemek için mama almak şart değil. Evdeki artan yemekleri çöpe atmaktansa ayrı bir poşette biriktirin ve sokağın çöp tenekesinden uzak ve arabaların park etmediği bir bölgesine yerleştirin. Mama alamıyorsanız, bir parça kemikle beraber pişireceğiniz makarna ya da kırılan yumurtalardan yapacağınız omlet, sokak hayvanlarına sandığınızdan daha fazla yarar sağlar. Hayvanlara bozuk yemek vermemeye dikkat edin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası ölümcül olabilir.

Su ve mama kabını, karın altında kalmayacak ve görünür bir yere koymanız yeterli. Fırtınalı ve zor hava şartlarında mamanın sabit kalmasını sağlayın.

2. Kuşları da unutmayın

Herhangi bir ağacın dallarına ekmek dilimleri takarak, soğukta açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalan kuşlara da besin sağlayabilirsiniz. Hepimizin evinde yenmeyip çöpe giden veya bayatlayan ekmekler vardır. Bulduğunuz herhangi bir ağacın ulaşabildiğiniz noktasındaki dallarına dilimleri yerleştirmeniz onlar için yeterli olacaktır.

3. Onlara bir yuva verin

Market veya manavdan ücretsiz alabileceğiniz bir kartonla, balıkçı veya ilaç firmalarında temin edebileceğiniz strafor veya birkaç liraya edinebileceğiniz iki adet leğenden, 10 litrelik bir su kabından bile onlar için bir yuva yapabilirsiniz. Soğuktan biraz olsun korunsunlar, biraz daha rahat uyuyabilsinler diye…

Yaptığınız evlerin daha sıcak olması ve ıslanmaması için alüminyum folyo veya büyük boy çöp poşeti ile kaplayabilirsiniz. Koli bandı veya streç filmle sararak sabitleyebilirsiniz. Yapacağınız yuvalara, kapıyı yandan açın ki, soğuk doğrudan üstlerine gelip hasta etmesin. Bir de yuvanın tabanını yerden yüksekte bulunması çok önemlidir. En ideali kedi veya köpeği soğuk kış günlerinde mümkünse içeriye almanız olacaktır.

4. Belediyeleri harekete geçirin

Bulunduğunuz yerin belediyesine başvuru yaparak hayvanlar için yuvalar ve mama matikler talep edin. Hazırlanan yuvalar için mahalle temsilcileri oluşturarak tüm semte yayılmasını sağlayın. Bunun için bulunduğunuz yerin ismi ile sosyal medyada gruplar açarak organize olabilirsiniz.

5. İyileştirin

Yaralı hayvanları veterinere götürün, belediyenin veterinerlik bölümünü arayarak iyileştirildiklerinden emin olun ve yardım isteyin. Bunları yapacak imkanınız yoksa ve hayvan size çekinmeden yaklaşıyorsa eczaneden temin edeceğiniz acıtmayan tentürdiyotlar (betodin, baticon gibi) ile pansuman yapabilir, antibiyotikli göz damlasıyla gözlerindeki iltihapları silebilirsiniz.

6. Çok sevin

İnsanlar gibi hayvanlar da hayattaki en büyük gücü sevgiden alır. Onu sevmek ona verebileceğiniz en büyük ödüllerden biri. Gördüğünüz bir sokak hayvanının başını okşamak, sadece birkaç dakikanızı alır. Evinize alma şansınız yoksa, bir sokak hayvanını sokakta bakarak da sahiplenebilirsiniz.

7. Binmeden önce aracınızı kontrol edin

Aracınızı çalıştırmadan önce etrafında gezinip kaputa küçük küçük tıklatarak, eğer sığınmış bir dostumuz varsa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü, hava çok soğuk olduğu ve kediler esneklikleri sayesinde en alengirli yerlere bile girebildikleri için, donmaktan kaçmaya çalışan bir kedi arabanıza sığınmış olabilir ve onu kaçma fırsatı vermeden arabanızı çalıştırmanız durumunda ölebilir.