A, B, C, ve D vitaminleri sindirim sağlığını korumada önemli rol oynar. Çoğu zaman, sindirim sisteminin ihtiyaç duyduğu besinleri beslenmeyle tamamlayabilirsiniz. Ancak bazı hastalıkları olan kişiler vitamin takviyeleri kullanması gerekir. Bundan dolayı vücudun düzgün çalışması için vitaminlere ihtiyacı vardır ve sindirim de ihmal edilemez.

A vitamini

Kemik ve üreme sağlığını geliştirmenin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar.

A vitamini: Tatlı patates, havuç, lahana ve diğer koyu sebzelerde çok fazla bulunur.

B vitamini

Vucüdun kan hücrelerini oluşturmasına ve yediğiniz gıdadan enerji almanızı sağlar.

B vitamini: Balık, kümes hayvanları, et ve süt ürünleri, sebzelerde bulunur.

Sindirim sistemi için gerekli b vitaminleri

B1: tiamin olarak bilinen B1, tükettiğiniz karbonhidratlı besinleri enerjiye dönüştürür ve iştah düzenlemesi yapar.

B3: Niasin olarak bilinir. Karbonhidrat, yağ ve alkolün parçalanmasını sağlar. Bu, sindirim sisteminin işlevi için önemlidir. B3 vitamin eksikliği, şiddetli kusma ve ishale neden olur.

B6: Piridoksin olarak da bilinen B6, yediğiniz proteini işlemesine yardımcı olmak için çok önemlidir.

B12: Kobalamin olarak bilinir. Kan hücrelerinin üretiminde ve vücudun folik asit ve karbonhidrat kullanımında rol oynar. B12 eksikliği anemiye neden olabilir.

Not: Vitaminleri kullanmaya başlamadan önce, almayı düşündüğünüz takviyeler hakkında doktorunuzla konuşun.

C vitamini

Bu bir antioksidan olduğundan, birçok insan C vitamini bağışıklık sistemi ile ilişkilendirir ve soğuk algınlığını önler. Bu vitamin, diş ve diş eti sağlığını destekler ve vücudun demir emilimine yardımcı olarak sindirime yardımcı olur.

C vitamini: C vitamini günlük multivitaminlerde ve bağımsız takviyelerde bulunur. Ayrıca, Güçlendirilmiş tahıl, Meyveler, Domates, Biberler, Brokoli, Güçlendirilmiş tahıllarda bulunur.

D vitamin

D vitamini, sinirleri, kasları ve bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığını gösterir. D vitamini seviyeleri yüksek olması kolon kanseri riskini azaltır.

D vitamini: Güneş, yumurta sarısı, tuzlu su balığı, karaciğer ve süt ve tahıllarda bulunur.

D vitamini eksikliği fazla olabilecek kişiler: Yaşlılar, emziren anneler, koyu tene sahip olanlar, karaciğer hastalığı veya kistik fibrozu olan kişiler, obez kişiler ve gastrik bypass ameliyatı geçirenler…

Not: Güneş ışığından ve yiyeceklerden yeterince D vitamini alamıyorsanız, doktorunuzla takviye hakkında konuşun. Birçok kalsiyum takviyesi ayrıca D vitamini de içerir .