Tüm dünyada ve Türkiye'deki en önemli sağlık sorunlarının başında gelen sigara, hastalık nedenlerinde ilk sıralardaki yerini koruyor. Ülkemizde sayıları korkutucu bir noktaya gelen kullanıcı mevcut. Devlet destekli ve dernek girişimleriyle yapılan çalışmalar nispeten başarılı olsa da bağımlılar üzerinde maalesef etkili olmuyor. Sigaranın zararlarına ilişkin bilinmeyen maddeleri sizler için derledik. Bırakmak isteyenler için bir adım olması temennisiyle…

Bunları biliyor musunuz?

Tütün tarlasına büyük ve küçükbaş hiçbir hayvan girmiyor ve tütün bitkisini yemiyor.

Yılanlar tütünün kokusundan kaçıyor.

Sigara dumanı ile dolu bir odaya sinekler ve benzeri uçucular girmiyor.

Günde bir sigara bile bağımlılığın işareti kabul ediliyor.

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız normale dönüyor, el ayak dolaşımı düzeliyor, 24 saat sonra vücut karbonmonoksitten arınıyor, 2-12 hafta sonra akciğer fonksiyonları normale dönüyor, 1 sene sonra ise koroner kalp hastalığı riski sigara içen birinin yarısı kadar oluyor.

Günde 2 paket sigara içen bir kişi sigara için ayırdığı parayı tasarruf etmesi durumunda 10 yılda yaptığı birikimle bir araba alabiliyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı Sigarayı Bırakma Polikliniklerinde sigarayı bırakma programı kapsamında nikotin bantları ücretsiz veriliyor.