Sürekli değişen havalardan sonra sizler de kronik bir yorgunluk, hatta benim gibi uykusuzluk çekmeye başlamışsınızdır diye düşünüyorum. Bir de nasıl acıyan o uçuklar yok mu, ah! İşte bunların hepsi bağışıklık sistemimizin yavaş yavaş çöküşe geçtiğinin işareti ve onun için bir şeyler yapmak gerek.

En güçlü canlı: Köpek balığı

Bağışıklık sisteminin gücü konusunda yapılan araştırmalar sonucunda ilginç bilgilere ulaşılmış. Pek aynı kulvarda gezinmesek de bağışıklığı en güçlü olan canlının köpek balığı olduğu kanısına varılmış. İşte bu yüzden yazının başlığına da aldım köpek balığını.

Öyle ki köpek balıkları kanser de dahil olmak üzere neredeyse hiçbir hastalığa yakalanmıyor. Hiç kimsenin bir köpek balığıyla aşık atacağını sanmıyorum elbet, ama yine de ütopyasını kurmak müthiş derecede eğlendirdi ruhumu. Eğer böyle bir ütopya olsayı ben kesinlikle bir köpek balığıyla aşık atacak en son insan olurdum. Düşünün, durum öyle vahim yani...

Mevsimin sıcaklık geçişlerine dikkat

Takvimlere göre ne kadar yaz mevsimini yaşamamız gerekse de, arada bir o yağışlar, seller filan insanın dengesi bir şaşmıyor değil hani. Özellikle benim gibi yelş esse hapşırmaya başlayacak insanlar için hiç kolay zamanlar değil,

Uyum sağlamakta güçlük çektiğimiz, sabah evden çıkarken bir hırka almadık diye akşamına pişman olduğumuz bu günleri yaşarken metabolizmamız için yapacağımız bir şeyler de var elbet. Öncelikle beslenmemize daha çok özen göstermeliyiz. Mevsim geçişleri ya da mevsim içindeki ısı dengesizlikleri en çok hastalığa davetiye çıaran zamanlar. Bu yüzden ne yediğimiz ne içtiğimiz daha çok önem kazanıyor. Bol su tüketimine özen göstermeli ve yaz mevsiminin sunduğu meyvelerden ölçülü bir şekilde yemeliyiz. Ve tabii ki sporu hayatımıza almalıyız.

C vitamini almak önemli

Bağışıklığımız tehlikeye girmişse vücuda direnç sağlayacak takviyelere ihtiyaç var demektir. İşte bunlardan en önemli ihtiyacımız da C vitamini. Doğal bir şekilde meyvelerden almanın yetöediği durumlarda kesinlikle dışarıdan takviye olarak almak gerekiyor.

Bağışılığımızın düştüğü zamanlar hastalıklara en açık olduğumuz ve vücudumuzun kendini savunamadığı zamanlardır. İşte bu yüzden özellikle C vitamini takviyesine özenli olup, çinko alımını da ihmal etmemeliyiz.

Sonuçta bir köpek balığı değiliz ve insanın gardını düşürdüğü anlar çok fazla. Sağlığınıza dikkat edin.

Unutmayın, "Siz" değerlisiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.