Sedefnaz Yaşar! O, 9 yılını plazada geçirmiş bir beyaz yakalı. "Biz plaza insanları aslında çok yorgunuz, stresliyiz, oksijensiziz, radyasyon yüklüyüz ve her gün o çelik konstrüksiyon binanın içinde daha da stres yükleniyoruz!” diyor. Bunu fark edişi, anne oluşu ve işten ayrılışı yeni bir Sedefnaz keşfine çıkmasına sebep olmuş ve ortaya eğlenceli bir kitap çıkmış. Bir yandan plaza insanını gözlemlerken, bir yandan da leziz tarifler alıyorsunuz. Bizi yakında izleyebilirsiniz belki diye bir ipucu bırakıp söyleşiye geçiyorum…

A bu arada unutmadan da hemen belirteyim, Sedefnaz Yaşar 2 Kasım Cumartesi 16.00'da TÜYAP 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda olacak. İlgilisinin bilgisine...

Sedefnaz Yaşar ile Plaza İnsanı Mutfakta'yı konuşuyoruz

MUTFAĞIMI VE ORTAK PLAZA ACILARIMIZI PAYLAŞMAYI ÇOK SEVİYORUM

- Kitaptan söz edeceğiz; ama önce sizi konuşalım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Sedefnaz Yaşar, sosyal medyadaki adımla @plaza.insani.mutfakta! 1985 yılında İstanbul'da doğdum. 2008'de Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olur olmaz plaza insanı oldum; ilaç sektöründe pazarlama alanında çalışmaya başladım. 9 yıllık yoğun tempoda ve bol seyahatli geçen bir plaza hayatından sonra hamileyken İzmir'e taşınıp çalışmaya ara verdim.

- Tam bu noktada da kendinizi mutfakta buldunuz sanırım. Seviyorsunuz mutfakta olmayı, değil mi?

Oldukça yoğun bir tempoda çalışırken bile beni stresimden arındıran, sıkıcılıktan kurtaran ve eğlendiren yer mutfaktı. Birçok plaza insanında olduğu gibi evde kendime ayırabildiğim zamanımın çok az olması sebebiyle keyifli; ama pratik yemeklere bayılıyorum. Ya da keyifli yemekleri pratik hale getiriyorum da diyebiliriz. Plaza insanlarının aklındaki "yemek işi zor iş, hiç almayayım canım, onu ev hanımları yapsın” klişelerine savaş açtım! Kısa sürede evdeki malzemelerle yapılabilen, pratik ve keyifli tarifleri sayfamda paylaşıyorum. Bir yandan da tariflerin beraberinde anlattığım biraz tatlı biraz muzip plaza dedikodularım var! Kısacası mutfağımı ve ortak plaza acılarımızı paylaşmayı çok seviyorum.

- Tariflerinizi paylaştığınız Plaza İnsanı Mutfakta adlı bir Instagram hesabınız ve buna bağlı bir bloğunuzsan sonra bir kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?

Instagram hesabımla birlikte yoğun tempoda çalışan bir plaza insanı olarak hayallerim vardı: Başkalarına önerdiğim yemek tariflerinin onlar tarafından da denenmesi... Yormadan keyifli bir yemek ortaya çıkarmaya yardım etmesi...Ortak plaza acılarımızda birlikte duygulanmak...Ortak plaza geyiklerimize birlikte gülmek... İşten ayrılıp İzmir'e taşındıktan sonra, kendimi bi anda o çok özlediğim, yoğun iş temposundan koltuklarında pek oturamadığım güzel evimde buldum. Evimi çok özlemiştim; ama yoğun bir hayattan sonra birdenbire boşluğa düşmüştüm, keşke bi e-posta kutum olsa da gönder al butonuna bassam, öyle bir boşluk. Ben de ne yapabilirim diye düşündüm ve çok heyecanlı bir işe giriştim: Kitap yazmaya başladım.

Röportajın tamamı için ensonhaber.com/kitap

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap