Her burçta ortalama 33 senede bir gerçekleşirken, daha önce Oğlak burcunda kavuşum 500 sene evvel gerçekleşti. Sıradan bir gökyüzü olayından öte bu kavuşum, yıllardır biriken enerjinin bir anda ortaya çıkmasına yol açabilir.

İki melafik (kötücül) gezegenin birleşimi

Nisan 2019'da etkilerini görmeye başladığımız Satürn Plüton kavuşumu engel olunamayacak bir yıkımın, bir otoritenin, bir sistemin çöküşü ve başka bir sistemin yeniden doğuşudur. 12 Ocak 2020'de tam kavuşum gerçekleşeceğini düşünürsek, zorlu bir yıl bizi bekliyor gibi duruyor.

Yakın geçmişte de bu kavuşumun denk geldiği tarihlere bakarsak, birçok kötü başlangıca şahitlik edebiliriz. 2. Dünya Savaşı, İkiz kulelere yapılan saldırılar, Papa'nın kendini aforoz etmesi, birçok siyasi veya kültürel sembole yapılan suikastlar… Bunların dışında doğal yıkımların gerçekleştiği bu kavuşumda, yeryüzünde ciddi değişimler meydana gelmiştir.

12 Ocak'ta beklenen kavuşumun etkisi ise şimdiden görülmeye başlandı. Avusturalya'da aylarca devam eden yangın felaketi ve ağır bilançosu bütün gerçekliği gözler önüne seriyor. Küresel anlaşmazlıklar ve savaşların ise ciddi yıkımlarla sonuçlanabileceği bu dönemde, sınırlar yeniden çizilebilir ve ülkeler ağır faturalar ödeyebilir.

Bizi neler bekliyor

- Doğal afetleri başı çekeceği düşünülen bu kavuşumda, en büyük öğretici gezegen olan Satürn, yeryüzüne verilen zararın bedelini fazlasıyla ödeteceğe benziyor.

- Doğal afetler sonucu ya da devletlerin çıkarları uğruna yaşanacak savaşlar ise küresel boyutta olacak. Jüpiter'in en sevdiği yıkım olaylarını maalesef savaşlarla deneyimleyeceğiz. Ekonomik ve politik çöküşlerin yaşanacağı bu kavuşumda yeni başlangıçları da öngörmemizi sağlayacak.

- Salgın hastalıklar bu kavuşumların sevdiği yıkımlardan bir tanesi. Yeryüzünün adeta insanlıktan kendisini temizleme yöntemi. Ne de olsa kendisine en çok zarar veren canlı. Tabi salgınları da ortaya çıkaran insan değilse!

- Herhangi bir sistemin, bu yönetimsel veya dini olabilir, vaadi artık geçmiş, antika niteliğine gelmiş yıkılması da kesindir.

- Plüton'un geleneksel birçok yöntemi sıfırlayıp çökerteceğini düşünürsek, teknolojinin yaygınlaşması sonucu da kaçınılmaz olabilir.

- Satürn- Plüton kavuşumunda, dünya dışı varlıklarla bile iletişime geçilebileceği düşünülüyor. Geçtiğimiz yıllarda sinyallerini almaya başladığımız, bilgiyi elinde tutan devletler ve bazı gruplar tarafınca, kaotik bir ortam yaratmak için biçilmiş kaftan olsa gerek.

- Gizli örgütler Plüto'nun işidir. Ortaya çıkabilir, oluşabilir veya çökebilirler.

- Sürreal konular ile toplu intiharlara sebep olunabilir. Örneğin, aplikasyonlar, oyunlar, internet siteleri ile bir başkaldırı söz konusu olabilir.

- Bütün yaşanabilecek bir yıkımın ardından yeni başlangıçlarla daha iyi bir dünya için olabildiğinde çaba sarf edeceğimiz döneme girizgah yapacağımız ise kesin.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.