Son zamanlarda koronavirüs sebebiyle kişisel bakımımıza ve genel hijyene daha fazla önem verir olduk. Bayram temizliği, bahar temizliği ve koronavirüsten korunma derken; evlerimiz çiçek bahçesi oldu adeta. Evde oturmaktan sıkılmış elinizde bezle evin her köşesine ulaşmaya çalışıyorsanız durun ve dikkatinizi bize verin. Çünkü saç fırçalarında gizli kalmış kirlerin ve bakterin yok etmemiz gerekiyor.

Şimdi şunları düşündüğünüzü duyar gibiyim; 'Ben neden saç fırçamı hiç temizlemedim?', 'Aklıma hiç gelmemişti.', 'Aaaa çokta kolaymış hemen yapayım.'… Evet, ilk duyduğumda ben de bu tepkileri vermiştim. Her gün defalarca kullandığımız bir şeyi temizlemeyi nasıl alışkanlık haline getirmemiştim. Şimdi şöyle düşünün; tabi ki saçlarımız temiz olabilir ama saç derimizdeki bakteriler fırçalara geçtiği zaman orda zararlı birer organizmaya dönüşüyor. Üstüne saçımız için kullandığımız kozmetiklerin kalıntıları da eklenince saçımızın dökülmesine, kepeğe ve saç diplerinde oluşan sivilcelere davetiye çıkarmış oluyoruz.

Saç fırçası nasıl temizlenir

Saç bakımını yaparken sağlığını da korumak için saç fırçalarımızı haftada bir en kötü iki haftada bir mutlaka temizlememiz gerekiyor. Emin olun kısacık vaktinizi alacak temizleme işlemiyle fırçanızdaki değişimi bile hemen görecek ve bu işlemi rutine bindireceksiniz. Instagramda bir videoyu da izlemeyiverin, nolcak :)

- Normal koşullarda saç fırçasını temizlemek tarağa göre biraz daha meşakkatlidir. Çünkü fırça dişleri sık aralıklıdır. Bu yüzden küçük bir kürdandan yardım alarak dişlerin arasına girmiş saç tellerinden kurtulabilirsiniz.

- Bu işlemden sonra derin bir kabı, tercihen bu iş için ayıracağınız bir kavanozu, sıcak su ile doldurun. İçerisine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Saç fırçanızı dik bir şekilde hazırladığınız suda en az 15 dakika bekletin. Suyun renginin kısa sürede bulandığını göreceksiniz.

- Saç fırçanızı sudan aldıktan sonra şampuan ile yıkayın ve varsa tazyikli suyla durulayın. Fırçanızın durumuna göre başta bu işlemi birkaç kez tekrarlamak isteyebilirsiniz. Rutin olarak temizlediğinizde bu işlem tek başına yeterli olacaktır.

- Saç fırçanızı duruladıktan sonra temiz bir havluyla kurulayıp dik bir şekilde kurumaya bırakın. Vaktiniz yoksa saç kurutma makinesinden de yardım alabilirsiniz.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.