Saç derisi ciltteki terlemeleri, yağı ve ölü cilt hücrelerini tutuyor. Saç derisini sağlıklı tutmanın ilk adımı şampuandır.

Uzmanlar, çok sayıda saç ürünü kullanıyorsanız veya terliyorsanız, daha sık şampuanlanmanızı öneriyor. Saç derisindeki aşırı yağlanma; kaşıntı ve dökülmeye neden olabilir.


Fotoğraf: Shioguchi/Getty Images

Kepekle mücadele

Saç derinizin lapa lapa olduğunu fark ederseniz, ilk çözümünüz kepek şampuanı kullanmaktır. Uzmanlar, salisilik asit veya çinko piridion içeren bir kepek şampuanı kullanmayı ve en az bir ay kullanmanız gerektiğini söylüyor. Ürünün ilk durulama işleminden önce iki ila üç dakika bekledikten sonra ikinci kez uygulanması kepekle mücadeleyi hızlandıracaktır. Belirli bir şampuan kullanmak işe yaramazsa, uzman tavsiyesi almanız en sağlıklı seçim olacaktır.


Fotoğraf: Getty Images

Saç derinizi güneşten koruyun

Saçlar inceliyorsa veya çok ince ise, özellikle saç derileri parlak güneş ışığında kolayca yanabilir. Uzmanlar saçların daha çok incelmemesi için güneş koruyucu veya şapka kullanmayı tavsiye ediyor.

Doğru fırçayı seçin

Uzmanlar metal dişli saç fırçalarına karşı uyarıyor. Doğal kıllı bir fırça veya esnek, plastik çatal uçlu bir fırça, yumuşak saç derisi için oldukça uygundur. Eğer fırça saç derinizi rahatsız ediyorsa, bu kullandığınız fırçanın sizin için uygun olmadığı anlamına geliyor. Aşırı hassas ciltler için silikon saç fırçası gibi seçenekler bulunuyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.