Dinlenmenin tek yolu yalnızca uyumak değil. Hatta araştırmalara göre ihtiyacınızdan fazla uyumak enerjiyi düşürüyor. Erken kalkmak ise daha çok işinizi halletmenizi ve daha çok vaktiniz olduğunu hissettirir. Kendinize vakit ayırmak kadar dinlendiren bir şey de olmadığından, erken kalkarak kazandığınız ekstra zamanı, bunun için de kullanabilirsiniz.

İşte sabahları daha iyi uyanmanıza ve erken kalkmayı alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacak öneriler:

Küçük adımlarla başlayın

Eğer erken uyanmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, normalde uyandığınız saatten 15 dakika daha erken uyanmakla başlayın. Birkaç gün içinde, vücudunuz bu zamanlamaya alıştıktan sonra, alarmınızı bir 15 dakika daha erkene alın. Bu yöntemi, uyanmak istediğiniz saate ulaşana kadar tekrarlayın.

Daha erken yatın

Erken uyumayı sevmiyor olabilirsiniz. Ancak geç yatıp erken kalkmaya çaıştığınız zaman, bir süre sonra vücudunuz yorgun düşecek ve birinden vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Uyumasanız bile daha erken yatmak, vücudunuzu dinlendireceğinden, daha erken kalkmanıza yardımcı olacaktır.

Alarmı yatağınızdan uzak bir yere koyun

Alarmınızın elinizin altında olması, size alarmınızı kolayca erteleme ya da kapatma fırsatı verir. Ancak uzakta olursa, susturmak içn kalkmanız gerekir. Artık yapmanız gereken yataktan kalkmak değil,tekrar yatmamak.

Uyanır uyanmaz odadan çıkın

Kendinizi yatağa geri atmak için birçok sebep bulabilir ve kendinizi ikna edebilirsiniz. Bu nedenle yataktan kalktığınız anda odadan çıkın.

Arada bir geç uyanın

Yatak keyfi yapmak çok güzel ve dinlendiricidir. Zaman zaman kendinize izin verin ve ödüllendirin. Erken kalkmaya başlamak zor olsa da, kendinizi ödüllendirmek bu süreci kolaylaştıracaktır. Normalden daha erken uyandığınızda kazandığınız ekstra zamanı, size keyif veren aktivitelerle doldurun. Uzun uzun kahvaltı etmek ya da kitap okumak gibi...