İki yıl boyunca eline dahi almadığın kıyafeti, temizlik yapmaya başladığında atmaya kıyamayanlardan mısın? Hoş geldin dostlar kervanına.

genç odası

Nefes dersi

"Uzun zamandır kullanmadığın bir eşyayı bundan sonra da kullanmayacaksın. Onları atmaktan ya da başkalarına vermekten çekinme. Sen odanda yer açtıkça kalbinde de yer açıyorsun." Nefes dersi aldığım zamanlarda hocamın verdiği öğütlerden biri de buydu.

İlk başlarda ne anlama geldiğini pek anlamamıştım ama yine de bir bildiği vardır diyerek uzun zamandır kullanmadığım eşyaları binbir zorlukla attım. Binbir zorlukla diyorum çünkü onları atmak gerçekten çok zordu! Sanki hepsi benim bebeklerim...

İhtiyacı olanlara verilecekler verildi, geri dönüşüme bırakılacaklar bırakıldı, çöpe atılacaklar da atıldı. Psikolojik midir nedir bilmem ama eve girip kapıyı kapadıktan sonra resmen üstümden koca bir yük kalkmış gibi hissettim. O kadar hafiflemiş ve mutluydum ki. Odam deseniz zaten bir anda ferahladı.

oda

Verdiklerin sana çok daha güzel şeylerle geri döner

"İhtiyacım olur diyerek atamadıklarının yerini daha çok ihtiyaç duydukların alır." Bir diğer altın değerindeki öğüdü buydu hocamın.

Bir montum vardı mesela ama artık içine sığmam mümkün değil!

Ben o kadar inanmışım ki, tahmini bir 7 kilo verip o montun içine girebileceğime (!) Çünkü neden? Günün birinde lazım olur (!)

Olmaz efendim olmaz, verin onu birine. Başkası faydalansın.

Velhasıl zor da olsa, elim titreye titreye verdim birine.

Sonra ne oldu dersiniz? Bir doğum günü hediyesi...

Bilin bakalım hediye ne? Tam benim bedenime uygun güzel mi güzel bir mont!

mutluluk

Kıssadan hisse

Yani diyeceğim şu ki; eskiye bağlı kalmayın, bir şeyleri gözden çıkaramam demeyin, ruhunuzu boşuna gereksiz şeylerle karartmayın; yeni şeylere açık olun, alışkanlıklarınızı değiştirin, yapamam demeyin.

Kendinizi değiştirmeye başlayın ki ruhunuz mutlulukla dolsun!

İlk dediğim çok zor geldiyse odanızı değiştirmekle işe başlayın ve hep iyi niyetlerde bulunun! :)

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.