Makyajımız rimel olmazsa sanki eksik kalır, bilirsiniz. Aslında her ürün birbirini tamamlar ama ne bileyim rimel bir başka işte, bakışlar derinleşiyor sanki kirpikler uzadıkça. evet, her renk ışığın kandırmacasıyla yüzümüzü bambaşka gösteriyor. Benim bugünkü incir çekirdeğinin hacmini dolduramayacak merakım da bu oldu. Rimel nasıl rimel oldu da birileri alıp onu kirpiklere sürmeyi akıl etti?

Tarihi Eski Mısır'a dayanıyor

Düşününce pek de şaşırtıcı olmadı aslında. Mısırlılar'a ait eski fotoğlarda dikkat çeken hep gözler oluyor sonuçta.

Milattan önce 400'lerde Mısırlılar rimeli kohl ile birlikte gözleri daha da derinleştirmek için kullanırlarmış. Kohl da bildiğimiz bugünün eyelineri işte. Gözlerin böyle derin görünmesi onların inanışına göre kötü ruhları kovarmış.

ilk rimelin içeriği

Aslında şimdiyi düşününce midemiz kaldırmasa da o zamanların imkanıyla gayet anlaşılır oluyor.

İlk rimeli timsah gübresi, bal ve suyu karıştırarak yapmışlar ve fil dişi yardımıylada sürerlermiş. Bugünkünden oldukça farklı öyle değil mi?

Kraliçe Victoria dönemi

Rimel her zaman değerli oldu. Roma'nın çöküşe geçtiği ilk zamanlar da ilgisini yitirir gibi olmuş ama sonra Kraliçe Victoria dönemine geldiğinde ilk iş rimeli tekrar gündeme getirmiş.

Artık rimel daha da ünlenmişti. Kadınlar çantalarındfa taşımaya işe o zamanlarda başlamış. Hatta kendİ rimellerini evde yapıyorlarmış. Tabii ki timsah gübresiyle değil.

Kül ve mürver suyunu bir plaka üzerinde ısıtıp krem dokusuna getirip istediklerinde bir fırça yardımıyla sürerlermiş.

İlk kimyasal rimel

Fransız kimyacı Eugene Rimmel, vazelin ve kömür kullanarak yeni bir içerikle 19. yy'da kozmetik rimeli icat etti. Hata adını da soyadından aldı.

Kirpik güzelliği uğruna ölen kadınlar

1933'te Bayan Brown, Lash Lure kirpik markasında bulunan parafinlerin toksik etkisiyle kör oldu. Hatta bu markadan ölen 15 kadın da vardı.

Bugünkü rimelin ilk yapıldığı tarih

1957'de Helena Rubistein kutu içindeki vazelin bazlı rimeli, tüp içinde fırça ile sürülür şekliyle üretti.

Renkli medya dönemine doğru gidildikçe de görsellik daha da ön plana çıktı ve rimel de geliştirilerek bugünlere geldi.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.