Egzersiz yapmak kanser riskini azaltıyor

Çağımızın en büyük sorununun hareketsiz yaşam tarzı olduğunu dile getiren Dr. Orhan Akdeniz, fiziksel aktivitelerin sağlığımız üzerindeki etkilerini anlattı.

Pandemi süreci beyin krizi riskini artırıyor

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, koronavirüs sürecinin inmeyi tetikleyebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Spor yaparken atlamamanız gereken 10 altın kural

Kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla artan fiziksel aktivitelerin omurga sağlığınıza zarar vermesine izin vermeyin.

Bel fıtığında yanlış uygulamalar felç bırakabilir

Bel fıtığında yanlış uygulamalar felç bırakabilir

Toplumda çok sık görülen rahatsızlıklardan biri olan bel fıtığının ilk belirtileri arasında bel ağrısının yer aldığını söyleyen Dr. Hilmi Gözlükaya, bilimsel olmayan yanlış uygulamalara karşı uyardı.

Ayağınızdaki ağrıları hafife almayın

Ayağınızdaki ağrıları hafife almayın

Her ayak uyuşmasının bel fıtığı olmadığını belirten Dr. Ali Şahabettinoğlu, tarsal tünel sendromu yani ayak bileği sinir sıkışmasının sıklıkla atlanan, nadir ama önemli bir sinir tuzaklanması olduğunu söyledi.

Ağrılar vücudun uyarı sistemidir

Vücudumuzda birçok hastalığın ağrıyla kendini belli ettiğini söyleyen Dr. Mehmet Ağırman, bir uzmana danışmadan yaptırılan masajlara karşı uyardı.

Yanlış egzersiz sakatlayabilir

Yeterli fiziksel aktivitede bulunmamak, ağır çanta kullanmak ve yanlış ayakkabı seçimi, kas ve iskelet sistemi hastalıklara yol açıyor.

Otizmli çocuklar bağımsız olmak için nasıl yetiştirilir

11 yaşındaki otizmli Nuh’un annesi ve Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nin kurucusu Mine Nişlioğlu, otizmli çocuğu olan ebeveynlere bağımsız çocuklar yetiştirebilme için önerilerde bulundu.

Duyu bütünleme terapisi ile engeller aşılıyor

Down Sendromu ve Otizm gibi özel durumdaki çocuklar için sosyal beceri, davranış ve dil geliştirme gibi alanlarda uygulanan Ergoterapi ile kişilerin günlük hayata uyumu kolaylaşıyor.

Engelli hayatları değiştiren yöntem: Hipoterapi

Otizmli, fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar at üstünde tedavi olarak bilinen “Hipoterapi” yöntemi ile rehabilite edilip sağlığına kavuşuyor.