Söz konusu regl olunca kadın gergin, kadın sinirli, hatta kadın canavar… Ağza pek alınmayan, tehlikeli bir sözcük, regl. Hal böyle olunca bu sözcük üzerine türetilmiş, ağızdan ağıza dolaşarak katmerlenmiş efsaneleri de kaçınılmaz olmuş.

Şimdi yazacaklarım işte bu efsaneler ve onların aslında birer efsaneden ibaret olduğu…

Regl öncesi gerginlik sendromu psikolojiktir

Yalan, vallahi billahi yalan. O zaman hepimiz psikolojik ruh hastalarıyız demektir.

Aslında bütün suçlu hormonlar; ah şu hormonlar. Hormonların şaşan dengesi yaratıyor bu sendromu ve evet, biyolojik bir durum söz konusu. Elbette dolaylı yoldan da psikolojimiz etkileniyor, hepsi bu.

Ne var canım azıcık ilgili olup hassasiyetimize hassasiyetle karşılık verin yeter. Malum, yoksa hayat çekilmez…

Sağlıklı bir reglin süresi 1 haftadır

Neden bu doğru olsun ki? Mantıksız bir kere! Hepimizin göbek bağı mı bir? Hayır!

Şöyle ki, birininki 2 gün sürer, diğerinin ki 5; kişiye göre değişkendir. Çünkü her kadının beslenmesi, uyku düzeni, yaşam tarzı farklıdır.

Günü değişebildiği gibi periyodu da değişebilir. Yani inanılana göre regl düzensizliği kesinlikle bir sağlık problemin olduğunu göstermez. Çünkü hormonlar çok hassas dengede. Yaptığın yolculuktan yediğin yemeğe, ne kadar üzülüp ne kadar sevindiğine varana kadar her şeyden etkilenebiliyor.

Reglken duş alınmaz

Çünkü kanaman artar. İşte bu en çok güldüğüm, şaşırdığım, yok artık dediğim. Ne yapalım, kokalım mı yani?

Ilık su rahatlatır, hepsi bu. Rahatlayan vücut da dışarı atması gereken kanı daha kolay atar. İşte olay bundan ibaret.

Bir de reglken spor yapılmaz, hareket edilmez gibi efsaneler de var. Regl oluyoruz ya hu, bir uzvumuz kopmadı çok şükür. Evet, vücudumuz hassas bir dönemde olduğundan yorucu şeylerden kaçınmak faydalı olabilir. Ama hareketsiz kalmaya da gerek yok tabii.

Regl oluyorsan hamile değilsin

Bu daha ziyade bir eski zaman bilgisi diyelim. Önceden kadınlar hamileliklerini regl zamanlarına göre tayin ederlermiş. Bu yüzden de zamanla bir inanışa, bir efsaneye dönüşmüş. Oysa ki yine kadından kadına değişir şekilde, bir kadın hamileyken de regl görmeye devam edebilir. Hatta regl döneminde de hamile kalabilirsin. Bunlar elbette ihtimaller, ama sonuçta gerçekler…

Hayvanlar regl olan kadını anlar

Senin regl olduğunu ne hayvanlar ne de insanlar anlar. Sadece hayvanların burunları daha hassastır ve her şeyi de koklamak ister. Hepsi bu!

Regl olduğun dışarıdan bakılınca anlaşılacak bir şey değildir. Sen "Regl oldum” diye bağırmadığın sürece de kimse dönüp bakmaz; haliyle de anlamaz…

Sağlıklı ve kendimizi kontrol edebildiğimiz regl zamanları diliyorum efenim…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.