Oruç tutarken uzun süre aç kalınması, sıvı tüketilememesi ve gün boyu diş fırçalanamaması nedeniyle ağız ve diş sağlığı olumsuz etkileniyor. Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Hastaları Bölümü'nden Dr. Dt. Aslı Tapan iftar ve sahur vakitlerinin ağız bakımı için doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, Ramazan'da diş sağlığını korumanın yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

Dişlerinizi yemekten 1 saat sonra fırçalayın

Ramazan ayında yemek saatleri iftar ve sahura göre ayarlandığı için uzun süre aç ve susuz kalınmakta. Özellikle sahurdan sonra dişler fırçalanmadan ya da gerekli temizlik yapılmadan yatılması oldukça sakıncalı bir durum. Aç kalınan süresinin uzunluğu da göz önünde bulundurulduğunda sahurdan iftara kadark olansürede ağızda kolayca çoğalma ortamı bulan bakteriler, diş çürüklerini artırarak ağız kokusuna neden olmakta. Yemeklerden hemen sonra diş fırçalamanın yıpranmaya neden olabileceği de göz önünde bulundurarak yemekkten en az 1 saat sonra dişlerin fırçalanması gerekmekte.

Ara yüz fırçası ve diş ipi kullanın

Normal dş fırçası kullanımında dişlerin genellikle yüzeyleri fırçalanmakta. Ne kadar ideal bir fırçalama yapılsa da, dişlerin ara yüz bölgeleri tamamen temizlenememekte. Hastalıkların başlangıcı dişlerin ara yüz bölgesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle eksiksiz bir ağız bakımı için ara yüz fırçaları ya da diş ipi kullanılması gerekmekte.

Ağız kuruluğu çürük oluşumunu hızlandırıyor

Ramazan'da oruç tutarken ağız kuruluğu da sık yaşanan sorunlardan biri. Tükürüğün dişleri yıkayıcı ve koruyucu özelliği vardır. Ağızdaki tükürük akım hızı dış sağlığı bakımından çok önemlidir. Ağızın kuru kalması var olan bir çürüğün hızını artırabilirken, çürük oluşumuna da neden olabilmekte. Oruçluyken yutmamaya özen göstererek ağzın belli süreler içinde su ile çalkalanması kuruluğun önüne geçebilir.

Ramazan'da ağız ve diş sağlığınız için bunlara dikkat edin

- Ağız kuruluğu kokunun artmasına neden olmaktadır. Gün içende ağzı su ile çalkalamak kötü kokuyu azaltmaktadır.
- Sahurdan sonra dişlerin fırçalanması unutulmamalıdır.
- Ağız kuruluğunu artıran çay kahve ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
- Tok tutması için tercih edilen süt, peynir ve yumurta gibi sistein içeren besinler kötü kokuyu arttırmaktadır.
- Enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır.
- Lokmalar mümkün olduğunca fazla çiğnenmelidir.
- Et ve şarküteri ürünleri fazla tüketilmemelidir.