Hepimiz zaman zaman hayatın zorluklarının sıkıntısını yaşarız. Sakinlik ve rahatlama sayesinde daha yaratıcı oluruz, neşemiz yerine gelir, daha iyi ilişkiler kurarız, daha az hasta oluruz ve ailemiz ve dostlarımızla daha eğlenceli zaman geçiririz. Stresli bir anda rahatlamamıza yardımcı olacak bazı seçenekler;

Saç taramak

Tuhaf bir rahatlatıcı yöntem olsa da etkisi inanılmaz rahatlatıcı. Saçlarınızı tarayarak üzerindeki negatif enerjiyi atabilirsiniz.

Sakız çiğnemek

Sakız, stres ve kaygıyla savaşmanıza yardımcı oluyor. Stresin en çok etkilediği çene kaslarını gevşeten sakızın, kaygı düzeyini doğrudan düşürdüğü bilinen bir gerçek.

Meditasyon

Meditasyon, hayatın stresinden uzaklaşmak ve bilhassa farkındalığı arttırmak için çok önemlidir. Zihin sizi değil siz zihni kontrol etmeyi öğrenirsiniz ve en önemlisi bu sayede konsantrasyonunuz artar ki, bu da her alanda başarılı olmanızı sağlar.

Yeşil çay

İçeriğindeki bitki özleri sayesinde gerginliği alacak en güzel şeylerden biri de yeşil çaydır. Melisa veya papatya çayı en çok tercih edilen çaylar arasındadır.

Duş

Gerginliğe en iyi gelen şeylerden biri de ılık duştur. Hatta küveti doldurup içine lavanta yağı dök ve gözlerini kapatıp kısa bir süreliğine sadece güzel şeyler düşün. Ağrıları azaltır, yorgunluğun getirdiği laktik asitin, dokulardan uzaklaşmasını sağlar. Uykusuzluk tedavisinde de bu ısıyla yapılan banyo iyi gelir.

Yazmak

Günlek hayatınızda olanlar sizi strese, gerginliğe ya da mutsuz hissettirebilir. İnsan her zaman yaşadıklarını birilerine hatta en yakınına bile anlatamayabilir. Bu gibi durumların en güzel rahatlama yollarından biri de eline kağıt kalem alıp içini dökmek olacaktır.

Müzik dinlemek

Ve tabiki müzik dinlemek. Müzik stresi azaltır, rahatlatır. Öfke seviyesinde azalmalara sebep olur. Duyguları daha doğru ifade edebilmeye yardımcı olur. Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var. Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.

Dans etmek

Dans etmek, beyindeki zevk alma devrelerini harekete geçirir. Endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Psikolojik olarak insanlar düzeni ve ritmi, düzeni sever. Dansın ritmi de düzeniyle ritmiyle kişiyi fizyolojik olarak rahatlatır.