Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: "Online market alışverişi, aile bütçesine ekstra katkının yanı sıra artık çevreci bir alışveriş yöntemi olma özelliği de kazandı.” "Ücretli poşet” uygulamasını destekleyenlere de karşı çıkanlara da, alışveriş için marketlerin sanal mağazalarını tercih etmeleri öneriliyor.

Aralarında marketlerin de bulunduğu 500'e yakın sanal mağazadan alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen Avantajix.com, herbiri "indirim mühendisi” olan üyelerinden "ücretli poşet” uygulaması sonrası deneyimlerini paylaşmalarını istedi.

Poşet istemiyorum

Avantajix.com üyelerinin online marketlerde yaptığı araştırmaya göre, kimi mağazalar sanal alışverişte de ürünleri plastik poşete koyup ücret talep ederken, çoğunluğu poşet alımını müşterinin tercihine bırakıyor. Ödeme aşamasında "Poşet İstiyorum/İstemiyorum” diye seçenek sunan sanal marketler, poşet istemeyenlerin ürününü istedikleri adrese sepette getiriyor. Müşteri de sepette getirilen ürünleri kapısında teslim alıyor.

Kayral, online market alışverişinin, aile bütçesine ekstra katkının yanı sıra çevreci olma özelliği de taşıdığının altını çizdi.

Deneyimlerini paylaşan üyelerinin tartışmanın iki tarafında da bulunanları memnun edecek bir yol önerdiklerini ifade eden Kayral, "Tartışmanın bir yanında poşete ücret ödemek istemeyenler, diğer tarafında ise plastik poşet kullanımının çevreye verdiği zarardan dolayı mümkün olduğunca azaltılmasını isteyenler var. Online alışveriş, plastik poşeti ortadan kaldırarak iki tarafı da memnun ediyor” dedi.

Sanal marketten alışverişin, hem hesaplı hem de konforlu bir alışveriş şekli olduğunu kaydeden Kayral, şunları söyledi:

"5-10 litrelik su bidonlarını, meşrubatını, meyvesini, sebzesini, ununu, şekerini marketten alarak kan ter içinde eve taşımak yerine, kapısına kadar getirtmek insanlara cazip geliyor. Oturduğunuz yerden bir ürünün en uygun fiyatlısının hangi sanal markette satıldığını karşılaştırma sitelerinden bulmak mümkün. Araçla markete gidip gelmek için yakılan benzin ya da mazottan tasarruf edilmesi de sanal alışverişin artılarından biri. Ayrıca, market alışverişini alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen siteler üzerinden yaparak, aile bütçesine ekstra katkı sağlamak da mümkün.”