Dünya genelinde, milyonlarca kadını etkileyen bu sendrom, kadınların hamile kalamamalarının önündeki en önemli neden olarak görülüyor. Kadınlar arasında ciddi bir endişeye sebep olan Polikistik Over Sendromu hakkında aslında çok az şey biliniyor. Peki bu sendrom nedir, nelere dikkat etmek gerekir ve tedavisi var mıdır? İşte soruların cevapları…

Polikistik Over Sendromu nedir?

Polikistik Over Sendromu, bir kadının yumurtalıklarında büyüyen kistlerin neden olduğu hormonal bir sorundur. Bu sorun hormonal dengesizlikler nedeniyle, kadınlarda adet düzensizlikleri ve gebe kalamama olarak kendini gösterir.

Neden olur?

Polikistik Over'a neyin sebep olduğu konusunda, tıp dünyasında hala bazı karışıklıklar bulunuyor. Yaygın kanı genetik olduğu yönünde. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Ayrıca bu sorunla boğuşan birçok kadın hormonal dengesizlik yaşıyor.

Polikistik Over Sendromu'nun ana belirtileri

Bu sendromla ilgili belirtiler her kadında farklılık gösterebilir. Genel olarak karşılaşılan en yaygın belirtiler şunlardır:

- Ovulasyon eksikliği nedeniyle gebe kalmada zorluk

- Kilo almak

- Akne oluşumu

- Düzensiz adet dönemleri

- Saç dökülmesi

- Vücudun her yerinde aşırı tüylenme

Polikistik Over Sendromu olan hastalar, bu belirtilerin yanı sıra tip 2 diyabet, kolesterol, kalp rahatsızlığı, depresyon ve uyku apnesi gibi ilerleyen dönemlerde daha ciddi hastalıklara karşı da duyarlı olabilmektedirler.

Nasıl tedavi edilir?

Ne yazık ki, Polikistik Over Sendromu için kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Ancak, hastaların semptomlarını etkin bir şekilde yönetebilecekleri bazı yollar var. Örneğin kilo vermenin pozitif bir etkisi bulunuyor. Adet düzensizlikleri için kullanılan ilaçlar da etkili oluyor. Polikistik Over Sendromunuz varsa ve hamile kalamıyorsanız, öncelikle başka sorunların olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.