Sotheby's New York'taki merkezinde düzenlediği açık artırmada, birçok mücevherle birlikte, 100.20 karatlık "kusursuz klasik zümrüt kesim pırlanta" yüzüğü satışa sundu.

Açık artırmada, 100.20 karatlık zümrüt pırlanta 22 milyon 100 bin dolara satıldı. "D" rengi ve "IF" berraklık derecesindeki 'zümrüt kesim' pırlantanın 19 ila 25 milyon dolar arasında alıcı bulması bekleniyordu. 100.20 karatlık pırlanta, Sotheby's'in bugüne kadar sattığı en büyük klasik zümrüt kesim taş olduğu bildirildi.

Kendi rekorunu kırdı

Bu arada, Sotheby's bugünkü toplam satışlarıyla 65 milyon dolara ulaşarak, mücevher satışında kendi rekorunu kırdı.

Güney Afrika'da 200 karatlık ham elmastan kesildiği belirtilen 100,2 karatlık pırlantanın "mükemmel" hale getirilmesi için bir yıldan fazla zaman gerektiği kaydedildi.

"Mükemmellik örneği"

Uzmanlarca "Mükemmellik örneği" olarak açıklanan pırlantanın ana özelliğinin "renginin beyazdan daha beyaz ve herhangi bir iç kusurunun bulunmaması" olduğu ifade ediliyor.

Elmasla pırlanta, birçok yerde aynı anlamda kullanılırken, elmas karbondan kristalleşmiş bir mineral olarak biliniyor. Doğadan çıkan elmasın işlenmiş haline ise pırlanta ismi veriliyor.