Pika, normal besinler dışındaki gıda olmayan, yabancı maddele karşı oluşan yeme dürtüsü ile meydana gelmektedir. Hastalar zararlı olabileceğini bilseler dahi kendilerini bu maddeleri yeme isteğinden arındıramamaktadır.

Gıda olarak nitelendiremeyeceğimiz toprak, kil, kireç, cam, sabun, kağıt, tebeşir, yapıştırıcı maddeleri, yeme ya da yalama şeklindeki davranış bozukluğu ile ortaya çıkan genellikle çocuklarda ve hamile bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Pika sendromunun nedenleri

Pika sendromu vücutta demir, çinko yada kalsiyum eksikliğinden kaynaklanacağı gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Aile içi yaşanan sıkıntılar, sevgi-ilgi yoksunluğu, öz güven eksikliğinin kişinin psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri, çoğu hastalığın temelinde olduğu gibi psikolojik bir rahatsızlığın yanında biyolojik bir rahatsızlığın görülmesine sebep olur. Hastalık kısa ya da uzun soluklu bir zaman diliminde görülebilir. Nörolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıkların bu sendroma neden olduğu bilinmektedir. Bu rahatsızlıklara otizm, zeka geriliği epilepsi, şizofreni, obsesif bozukluklar örnek olarak gösterilebilir.

Belirtileri

– Çocuğunuz saksı diplerindeki toprağı , duvarlardaki kireci kazıyıp yiyorsa

– Kurşun kalem, boya, mobilya, kum, kağıt, pil gibi maddeleri sık sık yemeye çalışıyorsa bu davranışlarının nedeni pika sendromu olabilir.