Hepimiz patateslerin onlarca şekilde pişirilebilen lezzetli bir yiyecek olduğunu biliyoruz. Ancak patates, yemek dışında da gümüş eşyaların parlatılması, koltuk altlarının beyazlatılması gibi birçok şekilde kullanılabiliyor. İşte patatesin bilinmeyen kullanım alanları.

Pasları temizler

Metal paslanmaları, musluk veya tavalarınızdan çıkarmak kolay değil. Fakat patates şaşırtıcı bir şekilde bu sorundan kurtulmanızı sağlayabilir. Patatesi ikiye bölün, üzerine biraz kabartma tozu ve bulaşık deterjanı ekleyin ve paslı yüzeye sürtün. Temizleyene kadar işlemi tekrar edin ve suyla durulayın.

Yanıkları tedavi eder

Birkaç patates alın, rendeleyin ve sulu bir macun haline gelene kadar karıştırın. Etkilenen bölgeye bu macunu uygulayın ve gazlı bez veya pamuklu pedle üzerini örtün. 10- 15 dakika bekledikten sonra çıkarın ve cildinizi suyla yıkayın.

Lekeleri çıkarır

Patatesler, farklı kumaşlardaki lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için birkaç patatesi yıkayın ve suyla dolu bir kaseye rendeleyin. Sonra rendelenmiş patatesleri çıkarın ve aynı miktarda su ekleyin. 10 – 15 dakika bekleyin. Lekeyi patates suyuyla yıkayın

Deri ayakkabıları parlatır

Zamanla çizilen ve yıpranan deri ayakkabılarınızı yeniden parlatmak elinizde. Bunun için bir patatesi ikiye bölün. Ayakkabıların yıpranın kısmını ovalayın. 5 dakika bekleyin. İlk başta ayakkabılarınız daha mat görünecek fakat endişelenmeyin. Ayakkabılar tekrar parlayana kadar yumuşak bir bezle silin.

Kararmış gümüşleri parlatır

Gümüş eşyalar maalesef ki zamanla kararırlar. Eski parlaklıklarını geri kazanmak isterseniz formül çok kolay. Bir - iki patates kesin ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisinden patatesleri çıkarın. Kararmış gümüşleri bu suyun içerisine atın ve 1 saat bekletin. Bu süre sonunda eşyalarınızı yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Daha sonra temiz su ile durulayın ve kağıt havluyla kurulayın.

Koltuk altlarını aydınlatır

Koltuk altlarınızda kararmalar varsa patatesle bu sorunu çözebilirsiniz. Fakat bu işlemlerde devamlılık önemli. Hemen sonu almayı beklemeyin. Patates yıkayın ve dilimleyin. Bu dilimlerle koltuklarınıza yaklaşık 3 dakika masaj yapın. Cildin patates suyunu emmesi için yarım saat bekleyin. Ve daha sonra koltuk altlarınızı durulayın.

Baş ağrısına iyi gelir

Ağrı kesicilerle yaşamaktan bıktıysanız bu doğal ilacı muhakkak deneyin. Çiğ bir patatesi yıkayın ve dilimleyin. Şakaklarınıza ve alnınıza koyun ve bir gazlı bezle sarın. Uzanın, gözlerinizi kapatın ve ağrının kaybolmasını bekleyin.

Cildin parlamasını sağlar

Patates cilt için harika bir besindir. İçindeki Antioksidanlar, C vitamini ve nişasta cildinizi nemlendirir ve besler.

Gözlerin altındaki koyu halkalar için; 2 dilim patatesi alın ve 10 ila 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerine koyun. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Akne için; Bir dilim çiğ patatesi sivilcenin üzerine sürün ve gece boyunca bekleyin. Sabah yüzünüzü yıkayın. Sonuç alana kadar devam edin.

Lekeler için; Yüzünüzü taze ve soğuk patates suyuyla yıkayın. Daha sonra yüzünüzü yumuşak bir bezle kurulayın ve temizleyin.

Gözlüklerin buğulanmasını önler

Patatesi ikiye bölü ve yarım patatesle gözlük camlarını ovun. Daha sonra yumuşak ve kuru bir bezle silin.

Pencerelerinizi parlatır

Pencerenizin her tarafına bir patates sürün ve parlayana kadar kuru bir bezle silin. Deterjana ihtiyacınız kalmayacak.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.