Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin, sağlığa daha çok özen göstermenin önemi artıyor. Beslenme ve diyet uzmanları Ramazan'da kişilerin dikkat etmesi gereken konuları ve oruç tutmayı kolaylaştıracak ipuçlarını listeledi.

Kişilerin öğün sayısının azaldığı, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin büyük önem taşıdığı Ramazan ayında beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu gece sahura kalkmak, geceden yemek yiyip yatmak veya sadece su içip yatmak son derece zararlı. Bu durum vücutta yağlanmaya neden oluyor, mutlaka sahura kalkıp bir şeyler yenilmesi gerekiyor.

Sahurda sağlıklı seçimler yapın

Sahurda basit karbonhidrattan uzak durulmalı, daha tok tutacak kompleks karbonhidratlar tüketilmeli. Günlük posa miktarı artırılmalı. Örneğin;

•Beyaz ekmek yerine tam buğday, tam tahıllı, çavdar gibi posa içeriği yüksek ekmekler tüketilmeli.

•Pirinç yerine bulgur tercih edilmeli.

•Meyve suyu yerine, kabuklu yenebilen meyveleri, kabuklarıyla birlikte tüketmek daha faydalıdır.

Sahurda ağır yiyecekler tüketirsek, sabah uyandığımızda midemizde ağırlık, ekşime ve yanma hissedebiliriz. Bir de tüketilen hamur işleri kan şekerimizin aniden yükselip düşmesine neden olur, bu da halsizlik hissine sebep olur ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Sağlığınızı kurutmayın

Ramazan yaz aylarına denk geldiğinde, en büyük sorun susuzluk. Ortalama 16-18 saat aç kalındığından, susuzluğu önlemek için gece ağır yemeklerden ve özellikle tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Sahurda ev yapımı naneli, limonlu veya yeşil elmalı soğuk çaylar tüketilebilir.

Oruç tutmayı kolaylaştıracak öneriler

• Mümkün olduğunca şerbetli tatlılardan uzak durun. Eğer çok canınız çekiyorsa haftada ikiyi aşmamak şartıyla sütlü tatlı yiyebilirsiniz.

• Eğer kabızlık sorununuz varsa mutlaka lifli gıdalar tüketin ve sebze tüketiminizi artırın. Ayrıca, orucunuzu su ve 3-4 tane kayısı ile açabilirsiniz.

• Hazımsızlığı kolaylaştıracak papatya, rezene, ıhlamur, nane gibi bitki çaylarını iftardan sonra tüketebilirsiniz.

• Bitki çaylarınızı veya Türk toplumunun vazgeçilmezi olan siyah çayı soğutup içerisine çubuk tarçın, elma dilimi ve limon koyarak hazırlayabilirsiniz. Soğuk çay ve yeşil ayran gün içerisindeki hararetinizi alacaktır. Sahurda tüketirseniz gün içindeki susuzluğunuzu giderecektir, bunun yanı sıra iftarda da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

• Sahurda gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler tüketmeyin.

• En büyük sorunlardan biri susuzluktur, mutlaka su tüketin.

Örnek sahur menüleri

1.

- 1 su bardağı süt
- 1 adet yumurta
- 1 kibrit kutusu peynir
- 2 dilim esmer ekmek
- Domates - salatalık
- 2 porsiyon meyve
- 2-3 bardak su

2.

- 1 tabak etli sebze yemeği
- 2-3 yemek kaşığı yoğurt
- 2 dilim esmer ekmek
- Domates- salatalık
- 2-3 bardak su

3.

- 1 kase çorba
- 1 dilim esmer ekmek
- 1 dilim peynir
- 1 su bardağı süt
- Domates- salatalık
- 2 porsiyon meyve
- 2-3 su bardağı su

Örnek iftar menüsü

- 1 su bardağı su + 1 hurma veya 2 kuru kayısı

Ön yemek
- 1 kase çorba
- 1 dilim pide
- 1 tabak salata
- 10 – 15 dakika ara

Ana yemek
- Sebze (yumurtalı, etli, tavuklu ya da kıymalı) veya tavuk, balık, köfte, kırmızı etten biri (ızgara, haşlama veya fırında pişirilmeli)
- 1 dilim pide
- 1 porsiyon meyve
- 1,5 saat sonra
- 2 porsiyon meyve