Genellikle göz kapaklarının, el ve ayakların şişmesine neden olur. Çünkü aşağı doğru sarkan bu organlarımız yerçekiminin daha fazla etkisinde kalırlar.

Özellikle yeteri kadar su içilmiyorsa, vücudun kendini koruma mekanizması harekete geçer ve ilk alınan suyu ödem olarak belirli bölgelerde depolamaya başlar.

Su biriktiren dokular cildin hemen altında olursa, derimiz şişkin ve gergin görünür. Parmakla bastırdığmızda beyaz bir iz ve çukurluk kalır. Ama tüm ödemler deri altında olmadığı gibi, hepsi de böyle parmakla bastırınca kendini ele vermezler...

ÖDEM NEDEN OLUSUR?

Ödemin kendisi bir hastalık değildir. Genellikle başka hastalıkların bir belirtisi veya dışa vurumudur. Vücudun su alımı ile su çıkışı arasındaki dengenin bozulduğuna işaret eder. Vücudumuzdaki sıvılar kan ve lenfatik sistem aracılığı ile dolaşırlar, dokuların ihtiyacı olan gıdaları taşırlar. Bu sıvılar kan damarlarının duvarları dışına çıkıp hücrelere gıda ulaştırırlar. Sonra da damarlara geri dönmeleri gerekir. Ama işler her zaman böyle mükemmel bir şekilde yürümez..

- Kan basıncı normalin üzerine çıkarsa, sıvılar damar dışına çıkabilir.
- Veya kandaki protein miktarı azalırsa sıvılar yine damarların dışına çıkabilir.