İncir ve süt. Muhtemelen şimdiye kadar bu ikiliyi yan yana hiç getirmediniz. Oysa insan sağlığına çok faydalı olan incir, sütle birlikte tüketildiğinde mucizevi etkileri oluyor. İşte incirli sütün inanılmaz faydaları.

Kabızlığa veda edin

Kaynayan sütün içerisine 3 veya 4 tane incir atın. Daha sonra incirlerle beraber 5 dk kaynamasını sağlayın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra incirli süt karışımını robottan geçirin. İncirler sütün içerisinde püre haline geldiğinde karışımı içebilirsiniz. En az yarım saatin sonunda kabızlık sorununa veda edeceksiniz.

Öksürüğe birebir

İncir, göğsü yumuşattığı için bronşit ve öksürük gibi sağlık problemlerinde balgam söktürerek rahatlatır.

Öksürük İçin:

İki su bardağı çiğ sütün içine iki tane kuru inciri doğrayıp sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar bekletip süzün ve günde 2 defa bu sütten sıcak olarak için.

Boğaz ağrısını geçirir

1-2 adet kurutuşmuş inciri 2 çay kaşığı balla birlikte sıcak suda karıştırıp çay gibi içebilirsiniz. Birkaç kullanımdan sonra boğaz ağrınız ilaçsız bir şekilde iyileşecektir.

Sağlıklı dişler

İncirin içerisinde yer alan kalsiyum ve fosforla kemik ve dişleri daha sağlıklı bir hale getirir. Bu nedenle süt içmeyen kişilere günde 3 adet kuru incir yemeleri tavsiye edilir.