Bilimsel adı "üzerlik tohumu” olan nazar otu, eski çağlarda nazar ve büyüyü engellemek için kullanılırdı. Şifalı olduğuna inanılıyordu. Belki eski zamanlarda insanlar birçok şeyi içgüdüsel olarak yaptılar. Ancak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar bu yönelmelerin boşa olmadığını kanıtlar nitelikte.

Çünkü Türkiye'de Orta Anadolu Bölgesi'nde yetişen bu mucizevi otun gerçekten de esrarengiz faydaları var.

nazar otu

Nazar otu nasıl kullanıldı

Eski çağlarda yaşamış toplumlardan Şaman dinine mensup olanları nazar otunu ruhsal arınma için kullanmışlar. Tohumları yakarak tütsü işlevini soluyan insanın ruhunun tüm kötülüklerden arındığına inanılırmış.

İlginç bir kullanım alanı olarak bir de arkeologlar tarafından eski yerleşim yerleri kalıntılarını bulmak için kullanılmış. Çünkü nazar otu dünyaya merhaba demek için özellikle fosforik asitçe zengin toprakları tercih eder. Fosforik asit ise insan yerleşimlerinin bulunduğu yerde vardır. Yani özellikle harabelerin, mezarlıkların bulunduğu bölgelerde nazar otu bitkisine de rastlanır.

nazar otu

Nazar otunun faydaları

Nazar otunun saç koyulaştırıcı etkisi vardır. Bu sebeple tıpkı papatya ile saç rengi açmak gibi, nazar otu ile de koyulaştırılabilir.

Parkinson hastalığı, kalp çarpıntısı, astım, epilepsi gibi hastalıklar ile göz alerjileri ve göz nezlesi için şifa kaynağıdır. Zihni canlı tutar. Afrodizyak etkisi vardır.

Keten tohumu ve bal ile karıştırılıp elde edilen macun her gün bir kaşık tüketildiğinde astıma iyi gelir. Göz rahatsızlıklarında ise, rezene ile birlikte kaynatılarak kullanılabilir. Göz nezlesi için de tek başına suda kaynatıp buruna çekilmelidir.

Mevsimsel alerjiler için de nazar otunun şifasından faydalanılabilir. Kaynamış 1 lt suyun içine 5 çorba kaşığı nazar otu tohumu eklenir. Buharı solumanız size rahatlık verecektir.

Mükemmel bir adet söktürücüdür. Tohum kaynatılıp bal ile karşılaştırılarak bitki çayı olarak çözüm bulana kadar her gün 1 su bardağı tüketilmelidir.

Tohumları öğütüp bal ile karıştırarak varislere de çözüm bulabilirsiniz.

Not: Herhangi bir duruma karşın doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.