Biyokimya ve Anti-aging Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, MAG Haziran sayısında bitkisel beslenmenin neden önemli olduğunu anlattı. Vücudumuzun trilyonlarca hücreden oluştuğunu söyleyen Uzm. Dr. Çoruhlu, "Asıl önemli olan bu hücreleri doğru beslemektir” diye konuştu.

Hücreleri besleyerek vücudumuzun her bir köşesine fayda sağlamak gerekir çünkü. Bir de bilmemiz ve dikkat etmemiz gerekenler var elbet.

Şunlara dikkat etmeliyiz

- Sebzeler ve meyveler en büyük antioksidan deposudur. Özellikle mor lahana eczanelerden ulaşabileceğiniz birçok antioksidandan bile daha güçlüdür. Bu yüzden kararında tüketimine özen gösterilmelidir.

- Çiğ bitkisel beslenme mide-pankreas-bağırsak sistemini hiç yormaz, midede sindirimleri çok kolaydır ve böylece mideyi yormaz.

- Pankreası dinlendirmek için çiğ bitkisel beslenme miktarının artırılması gerekir.

- Hayvansal gıda seçimlerini, doğal mera hayvan etlerinden, keçi ve koyunun süt ürünlerinden, doğal yumurta ile balıktan yana yapmalıyız.

Pankreas sadece şeker yendiğinde insülin üretmez

Hücrelerimiz için en iyi enerji kaynaklarının bitkisel gıdalar olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Ayşegül Çoruhlu, insan motorunun en iyi yakıtının bitkisel beslenmeyle sağlanabileceğine vurgu yaparak, "Çiğ bitkisel beslenme mide-pankreas-bağırsak sistemini hiç yormaz; midede sindirimleri çok kolaydır ve böylece mideyi yormaz. Sebzeler çiğ yendiğinde bunların içerisinde kendi kendilerini sindirecek doğal enzimler vardır. Pankreastan sindirim enzimi istemezler. Pankreasımızın sadece şeker yediğimizde insülin ürettiğini sanırız. Oysa pankreas, mideden gelen besinlerin sindirimi için her öğünde enzim salgılamak zorundadır. Hayvansal etler, hazır gıdalar, unlu mamül söz konusu olduğunda bu enzimler şarttır. Çünkü bu yiyecekler esasen ölüdür ve içlerinde enzim bulundurmaz” şeklinde açıklama yaptı.