Hayatımızda ilklere neden bu kadar önem veririz?

Neden ilk öpüşme, ilk el ele tutuşma, ilk aşk, ilk evlilik, ilk maaş, ilk gezi gibi kavramlar hayatımızda unutulmazdır?

Neden çocukluğumuzdaki yemeklerin, genelde ilk kez yediğimiz yemeklerin tadını büyüyünce bulamayız?

Bilim insanlarının bu konuda bir teorisi var: Karşılaştığımız her yeni kavram beynimizde yeni bir bağ kuruyor ve bu bağ, beynin haz merkezini tetikliyor. Zirveye çıkan hormonlarınız size yaptığınız o ilk şeyde hissettiğiniz duyguları unutmamanızı sağlıyor.

Şimdilik bu kadar bilim yeter. Artık ilklerin daha doğrusu yeni deneyimlerin neden bizde haz yarattığından bahsettiğimize göre olayın ilişkilerimiz ile ilgili olan bölümünü anlatabiliriz. Instagram'dan takipltiniz, Facebook'tan dürttünüz, partide karşılaştınız ya da bir Yeşilçam sahnesi gibi bir köşe başında çarpıştınız ve kitaplarınız yerde birbirine karıştı. Sonra mesajlaşmalar, ilk buluşma ve arkadaşları tanıma derken nur topu gibi bir ilişkiniz de oldu diyelim. Bir süre sonra hayatınızın rutini içine ilişkiniz de eklenince artık o iş çıkışı yanına gitmek için dakikaları kovaladığınız o kişi, sizi heyecanlandırmamaya başladı. İlişkiniz durgunlaştı, o müthiş sürprizleriniz bile önceden tahmin edilebilir programlı buluşmalara dönüştü...

Ne yapacaksınız

Bazılarımız ilişkiyi bu aşamada bitirme eğilimdedir. Budan sonra yazacaklarım bu kişileri pek ilgilendirmiyor aslında. İlişkiyi devam ettirmek için yeni bir yol arayanları ise buraya alalım.

Yola çıkın

YOLA ÇIKIN! Büyük harflerle yazıyorum bu iki kelimeyi ve nasıl da anlamlı bir cümle oluşturuyor. Hayatımın sıkıntılı bir döneminde sırt çantamı alıp yollara düşmüş biri olarak söylüyorum bunu. Yola çıkın, çünkü yol her zaman sürprizlerle doludur. Bin kere gittiğiniz bir yer de olsa o insanla ilk kez gidiyorsanız eğer beyniniz ilk kez denediğiniz bir pastaya yaklaştığı gibi yaklaşacaktır bu sürece.

Ve hazzı kimin yanında alırsanız o kişiye yakınlaşırsınız. Peki yola nasıl çıkacağız? Nereye gideceğiz? Çok para gerekir mi? Bu sorulara genel cevaplar vereceğim.

Lüksü düşür, deneyimi arttır

Genelde insanlar gezginleri ya çok zengin ya da avare olarak görmek eğilimdeler. Oysa her ekonomik gruptan insan rahatlıkla yollara düşebilir. Yeter ki yolda olmanın hazzının önüne konfor açlığınız geçmesin. Ultra her şey dahil otellerde mini barı boşaltmaya çalıştığınız bir tatil sizi yakınlaştırmayacaktır. Bu ilişkiniz açısından da bir işe yaramaz. Efsane aşk filmlerine bakın; sorunsuz hayatlar görmezsiniz. Her zaman bir ortak düşmana karşı birleşen insanlar aşkı doruklarda yaşar.

Tamam sevgilinizle elinize kılıç alıp ''Brave Heart'' film setini canlandırmayın, ama mesela bungalov evlerde ya da çadırda kalın. Uzun mesafeleri yürürken yorgunluğu paylaşın; bir tepeye çıkarken kalan son şişe suyunuzu bölüşün. Çadırın içinde animatörü yıldızlar olan bir gösterinin tadını çıkartın. Ultra her şey dahil ormanda pişirilen hazır eriştenin lezzetini şehirde bulamazsınız bana inanın. Bu deneyimler sizde ekip ruhu olduğunu kanıtlayacak.

Haftada 5 gün çalışırken nasıl olacak o iş

Yola çıkmaktan bizi korkutan nedenlerden biri de şu zaman konusu oluyor genelde. Bunun da çözümü basit. Tek şehir ya da tek merkez seçin. Cuma akşamı ya da cumartesi sabahından yola çıkıp pazar akşamı dönebileceğiniz yerler inanamayacağınız kadar fazladır. Peri bacaları ile kaplı Kızıl Vadi'de ya da müthiş denizin kenarında sabahlayacağınız, Çıralı'da geçireceğiniz bir gece bile gerek ilişkinizde gerekse hayata bakışınızda büyük değişimlere aracı olacaktır.

Birini tanımanın en iyi yolu birlikte yola çıkmaktır

Modern yaşamda sosyal medya profillerimizde olduğumuz gibi pek de dürüst davranmıyoruz. Kendimizi daha kusursuz, anlayışlı ve uyumlu göstermek adına bazı hileler yapıyoruz. Oysa sırt çantanız ile birlikte tepeye çıkarken, kampta ateş yakarken ya da bir şehri yollarında kaybolarak keşfederken havalı filtreleriniz olmayacak. Gerçek kişiliğiniz, zorluklara ve hayata bakışınız gün yüzüne çıkacak ve karşınızdaki kişi ile birlikte olabilme gücünüzü gerçek anlamda test edeceksiniz. Eğer açlığa, susuzluğa, yorgunluğa, lüks özlemine ve doğaya karşı birlikte mücadele edebiliyorsanız ilişkiniz sandığınızdan da güçlüdür demektir.

Yazının başına dönersek beyninizde yeni bağlar oluşturmak sizi yakınlaştıracaktır demiştim. Bunun en sevdiğim yolu gezmek olsa da yeni hobiler, yeni keşifler, yeni heyecanlar da aynı etkiyi yaratabilir. Bunlardan da diğer yazılarımda bahsederim diye düşünüyorum.

O zamana kadar heyecanınızı canlı tutun ve içinizdeki keşif ateşini söndürmeyin.

Kuzey A. FURAT

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.