Meksika ve Orta Amerika kökenli bir tahıl ürünü olan mısırın sağlığa birçok faydası vardır. Bu faydaları arasında kalp rahatsızlıklarının önlenmesi, göz sağlığını koruması, cilt ve saç sağlığına olan faydaları, sindirim sistemine olan yararları sayılabilir. Mısır dünyanın en popüler tahıllarından biridir ve birçok ülkede temel gıdalar arasında yer alır. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek lif oranına da sahip bir besindir. Bugünkü köşe yazımda mısırın sağlığa olan faydalarını bulabilirsiniz…

Mısır besin değeri oldukça yüksek olan bir gıdadır. Beslenmesine önem verenlerin mutfaklarında yer alan bu gıdanın sağlığa da birçok faydası bulunur. Mısır, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmeniz için günlük almanız gereken kaloriyi size sağlamakla kalmaz, aynı zamanda A, B, E vitaminleri ve birçok mineralin de zengin bir kaynağıdır. Yüksek lif içeriği, kabızlık, hemoroid ve kolorektal kanser gibi sindirim rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynamasını sağlar. İçinde bulunan antioksidanlar ayrıca anti- kanserojen ajanlar olarak hareket eder ve Alzheimer hastalığını da önlemeye yardımdır olur.

Çalışmalar, mısırın birçok insan ve hayvan için iyi bir besin kaynağı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda diğerlerine kıyasla en çok hasat edilen tahıldır. Mısır sadece doğrudan değil, aynı zamanda ekmeği, mısır gevreği, mısır unu gibi birçok farklı şekilde de kullanılır. Ayrıca kalorisi düşüktür ve 100 gramlık porsiyonu başına yaklaşık 3.4 gram protein içerir. Vitamin ve mineral bakımından zengindir, çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Mısır tam bir şifa deposu

Mısır, içinde kaliteli besinlerin bulunması nedeniyle sağlığa oldukça faydalıdır. İçerisine eklenen herhangi bir yemeğin lezzetini arttırmanın yanı sıra, fitokimyasallar açısından zengin olması sebebiyle de bir dizi kronik hastalığa karşı koruma sağlar. Mısırın sağlığa olan faydalarına gelecek olursak…

Temel mineraller açısından zengin

Mısır, vücuda fayda sağlayan bol miktarda mineral içerir. Fosfor, magnezyum, manganez, çinko, demir ve bakır tüm mısır çeşitlerinde bulunur. Aynı zamanda mısır, çoğu normal diyette bulunması zor olan selenyum gibi eser mineraller de içerir. Mısırda bulunan fosfor büyüme, kemik sağlığı ve optimal böbrek fonksiyonlarını düzenlemek için gereklidir. Magnezyum ise kalp hızını korumak ve kemik mineral yoğunluğunu arttırmak için oldukça önemlidir. Ayrıca mısır tam bir vitamin deposu olma özelliği taşır. B1 vitamini, niasin B3 Vitamin ve C vitaminini de bol miktarda içeren mısıra, beslenme programınızda yer açmanızı öneririm.

Göz sağlığınız için mısır tüketin

Dünyadaki en yaygın görme bozuklukları ve körlüğün başlıca nedenleri arasında makula dejenerasyonu ve katarakt yer alır. Enfeksiyonlar ve yaşlılık bu hastalıkların başlıca nedenleri arasındadır, ancak beslenme de hastalığın görülmesinde önemli bir rol oynayabilir. Mısırda bulunan antioksidanlardan, zeaksantin ve lutein gibi karotenoidler, göz sağlığı açısından önemli faydalar sağlar. Mısır taneleri görme bozukluğu riskini azaltan karotenoidleri içermenin yanı sıra göz sağlığı açısından önemli bir vitamin türü olan A vitamini açısından da oldukça zengindir.

Enerji kaynağı: Mısır

Mısır içerdiği yüksek miktarda karbonhidratlar sayesinde enerji verir. Karbonhidratlar vücudumuzun ve zihnimizin düzgün çalışması için gereken enerjiyi sağlar. Aynı zamanda beyin sağlığını korumak içinde oldukça önemlidir. Mısır, enerji vermesi sebebiyle sporcular tarafından tüketilen bir besindir.

Kötü kolesterolü düşürür

Beslenme Biyokimyası Dergisi'ne göre, mısır tüketimi vücuttaki kolesterol emilimini azaltarak kötü kolesterolü düşürür. LDL kolesterolündeki bu azalma, kalp hastalıklarının azaltılmasını, aterosklerozun önlenmesini ve vücutta serbest radikallerin genel temizliğini içerir.

Hipertansiyon riskini azaltır

Mısırın içeriğinde, kan basıncını düzenleyen ve hipertansiyonu önleyen fenolik fitokimyasallar vardır. Ayrıca mısır, böbreküstü bezlerinin optimal işlevselliği için faydalı olan B vitamini miktarı açısından da oldukça zengin bir besindir.

Cilt ve saç sağlığı için mısır

A vitamini ve beta karoten içeren mısır bu özelliğiyle cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından korumayı sağlar. Cilt sağlığı için bir diğer önemli vitamin olan E vitamini de cildin sağlıklı kalmasını sağlar. Mısırın saç sağlığına olan faydası ise içerdiği omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden dolayıdır.

Kansere karşı haşlanmış mısır

Antioksidan açısından zengin bir beslenme programının kanseri önlemeye yardımcı olduğu birçok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Bu doğrultuda antioksidanların serbest radikal hücrelerle savaştığını ve vücuda oksidatif hasarı önlediğini gösterende birçok çalışma vardır. Araştırmalarda mısırın haşlandığında, haşlanmamış mısıra göre daha fazla antioksidan içerdiği gözlenmiştir.

Kalp dostu mısır

Araştırmacılara göre, mısır yağının kolesterol düzeyleri üzerinde anti-aterojenik etkiye sahip olduğu ve böylece çeşitli kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca mısır, özellikle içeriğindeki zengin folat ve posa sayesinde kalp dostu bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Anemiyi önler

Kansızlık anlamına gelen anemi hastalığı günümüzde oldukça önemli bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok vücutta B12 ve folik asit eksikliğinin oluşmasından dolayı görülmektedir. Vücudun yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmak için demir ve folata ihtiyacı vardır. Bu maddeler ise mısırın içerisinde bulunur, böylece mısır anemiyi önleyebilir. Ayrıca eğer anemi hastalığınız varsa mısır tüketerek anemi etkilerini azaltabilirsiniz.

Mısır, lif yönünden oldukça zengindir

Mısır tek başına vücut için gerekli olan lifin %19'luk oranını karşılayarak diyetlerde rahatlıkla kullanılan bir besindir. Ayrıca içeriği ve etkileri sayesinde yüksek kolesterol düzeylerini düşürür ve kolon kanseri oluşumu riskini azaltmaktadır. Liften zengin beslenmek, sindirim sisteminizin sağlığı için altın değerindedir. Yüksek lifli besinler tüketmek sizi daha uzun süre tok tutar, sindiriminizi düzenler, kolon sağlığınızı artırır. Bu faydalarının yanı sıra yüksek lifli gıdalar tüketilmesi; kanserden kalp hastalığına, kabızlıktan bağırsak sağlığına, karaciğer yağlanmasından obeziteye, kalp sağlığından şeker dengesinin sağlanmasına kadar birçok konuda size yardımcı olacaktır. Bu nedenle yüksek lifli gıdalarla dolu bir beslenme programına sahip olmanız oldukça önemli. Lif, kabızlığı önlemeye ve ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcıdır.

Yüksek lifli gıdaların aynı zamanda kilo verme ve kilonuzu dengede tutma konusunda da gizli silahınız olduğunu söyleyebilirim. Lif, midemizin açlık hormonu olarak bilinen ghrelini bastırır. Daha fazla lif tüketmeniz öğünler arasında daha uzun süre tok kalacağınız anlamına gelir. Lif, aynı zamanda kan şekerinizi sabit tutar, böylece yağ depolama hormonu olan insülin kontrolden çıkmaz.

Mısır nasıl seçilir

Mısır, tüm dünyadaki pazarlarda ve marketlerde kolayca bulunabilir bir besin olma özelliğini taşıyor. Dondurulmuş mısır tüketmek yerine her zaman taze mısır tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca taze mısır alırken kabuklarının kurumuş olmadığından emin olun ve besin değerini kaybetmemesi için aldıktan birkaç gün içinde tüketmeye çalışın

Doc. Dr. Halit Yerebakan

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.